Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyznaczają najwyższe standardy opieki nad dzieckiem z wrodzonym blokiem serca. 17 lipca br. zespół w składzie: dr n. med. Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci kierowanej przez prof. Macieja Karolczaka i dr n. med. Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej kierowanej przez prof. Bożenę Werner, przeprowadził z sukcesem zabieg wszczepienia stymulatora serca u wcześniaka urodzonego w 30 tygodniu życia płodowego z wrodzonym całkowitym blokiem przedsionkowo-komorowym.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, matka dziecka była pod opieką ośrodka specjalistycznego, gdzie przyjęto strategię wyczekującą i leczenie objawowe płodu, u którego rozpoznano całkowity blok serca. Gdy stan płodu pogarszał się - nasilały się objawy niewydolności serca, narastała objętość płynów w jamach ciała, częstość komór serca zwalniała się, matka skontaktowała się z UCK WUM (tam właśnie pozostaje pod opieką jej starszy syn, urodzony z wrodzonym całkowitym blokiem serca, u którego implantowano stymulator) z prośbą o leczenie. Dziecko w łonie matki przetransportowano do UCK WUM.

Noworodek przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie z objawami niewydolności sercowo-oddechowej. Czynność komór serca wynosiła 30-50 uderzeń/min. Po podjęciu czynności resuscytacyjnych przez neonatologów i zaintubowaniu dziecka, ze względu na brak odpowiedzi na leczenie farmakologiczne, dziecko zostało natychmiast przekazane na blok operacyjny. Wszczepiono stymulator Microny II SR+ ST. Jude Medical - najmniejszy obecnie dostępny elektrodowy stymulator na świecie ważący 12,8 gramów o objętości 5,9 cm3. Operacja przebiegła bez powikłań. Czas od przyjęcia matki na salę porodową do zakończenia operacji wszczepienia stymulatora u dziecka wyniósł mniej niż 2 godziny.

"Obecnie noworodek jest w jedenastej dobie życia, w stanie ogólnym dobrym, na oddechu własnym, z prawidłowo działającym układem stymulującym i co najważniejsze znaczną poprawą kurczliwości lewej komory serca" - poinformowano we wtorek (28 lipca).

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sukces terapeutyczny był możliwy dzięki ścisłej i sprawnej współpracy zespołów kardiologów, kardiochirurgów, położników, neonatologów i anestezjologów. W procesie diagnostycznym i terapeutycznym brali udział: dr n. med. Michał Buczyński, lek. Michał Zawadzki, dr n. med. Jacek Kuźma z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci, dr n. med. Piotr Wieniawski, dr n. med. Cezary Niszczota z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, lek. Michał Chojnacki, lek. Agata Wierzba-Leszczyńska z Kliniki Położnictwa i Perinatologii kierowanej przez prof. Piotra Węgrzyna, lek. Beata Borek-Dzięcioł z Kliniki Neonatologii kierowanej przez prof. Bożenę Kociszewską-Najman, lek. Tomasz Jarymowicz i lek. Katarzyna Szymańska-Beta z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej kierowanej przez dr hab. Izabelę Pągowską-Klimek oraz zespoły pielęgniarek, położnych, pielęgniarek anestezjologicznych, techniczek i techników, bez których tak sprawne przeprowadzenie zabiegu byłoby niewykonalne.

Dzięki współpracy lekarzy z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej oraz Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci z profesorem Marcinem Grabowskim z I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, obecnie możliwe jest wykonywanie pełnego zakresu zabiegów elektroterapii u dzieci i młodzieży w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM.


Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny | Klinika Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM