Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska wystosowała pismo do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, w którym postuluje o rozważenie prawnego określenie maksymalnego czasu pracy lekarzy we wszystkich miejscach pracy, niezależnie od podstawy prawnej udzielania świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godz. i 35 min na dobę i przeciętnie 37 godz. 55 min na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zdaniem RPP, w praktyce przedmiotowa norma nie będzie miała powszechnego zastosowania z uwagi na wielość stosunków prawnych regulujących podstawę udzielania świadczeń zdrowotnych, co w konsekwencji może prowadzić do naruszenia różnych aspektów praw pacjentów.

Tym samym, w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, to na podmiocie leczniczym, jako jednostce organizacyjnej obowiązanej do przestrzegania praw pacjenta, powinien spoczywać obowiązek takiej organizacji pracy, aby zapewnić personelowi odpoczynek umożliwiający regeneracje.

Zdaniem Rzecznika, jedną z przyczyn nieprzestrzegania zasad dobowego wypoczynku jest również niewystarczająca liczba personelu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Rzecznik Praw Pacjenta wskazywał na istnienie przedmiotowego problemu już w wystąpieniu odnoszącym się do niedoborów personelu pielęgniarskiego i położniczego w podmiotach leczniczych, a także w związku z zauważalnym niedoborem w kadrach medycznych określonych specjalizacji lekarskich.

Uwzględniając powyższe, działając na podstawie art. 47 ust. l pkt 7 ustawy, Rzecznik Praw Pacjenta zwracił się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań celem zapewnienia personelowi medycznemu odpowiednich warunków pracy oraz bezpieczeństwa pacjentów i realizacji ich praw.

Jako propozycje zmian - zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta - należy rozważyć zmiany w przepisach o działalności leczniczej w zakresie określenia maksymalnego czasu pracy dla lekarzy we wszystkich miejscach pracy niezależnie od podstawy prawnej udzielania świadczeń zdrowotnych. Niemniej, ze względu na powyższe zagrożenia dostrzegalne w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, ww. rozwiązanie powinno zostać wprowadzone stopniowo.


Źródło: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta