Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w zasadach finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Mają one wejść w życie od przyszłego roku, związane są m.in. z wprowadzeniem tzw. pakietu onkologicznego. Ich celem jest zachęcenie lekarzy POZ do wykonywania badań diagnostycznych.
Jak zapowiedział minister Bartosz Arłukowicz, o szczegółach najpierw będą zostaną poinformowani lekarze rodzinni, potem zostaną one przedstawione mediom. W tej chwili wiadomo, że resort planuje zlikwidować część tzw. korektorów, czyli wskaźników, które zwiększają stawkę kapitacyjną w przypadku pacjentów z niektórymi chorobami.
Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł.
Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą, powiększa się również o 0,1 (tj. 9,6 zł) w przypadku pacjentów z ostrymi chorobami układu oddechowego.
Te dwa ostatnie korektory mają - według planów resortu - zniknąć, pozostać mają tylko korektory wiekowe. Od 2015 r. wprowadzona ma zostać bazowa stawka kapitacyjna jednakowa dla wszystkich, wyższa niż obecnie.
Ministerstwo podkreśla, że nie chce zmniejszać finansowania POZ, zmiana dotyczyć ma jedynie sposobu podziału w ramach tej samej puli środków co dotychczas.
Zmiana dotyczyć ma także sprawozdawania dotyczącego badań diagnostycznych - zamiast cyklu półrocznego wprowadzony będzie cykl kwartalny. Związane to jest z faktem, że już w drugim kwartale 2015 r. dla tych świadczeniodawców, którzy będą chcieli bardziej szczegółowo raportować wykonywanie badań, zostanie wprowadzona kolejna, wyższa stawka kapitacyjna
W kolejnych kwartałach 2015 r. będą wprowadzane kolejne stawki uzależnione od przekraczania określonych progów w wykonywaniu badań. I tak w pierwszym kwartale ma obowiązywać jedna stawka, w drugim - dwie, w trzecim - trzy, a w czwartym - cztery. Rok 2015 ma być przejściowy, system w formie docelowej obowiązywać będzie od 2016 r. Wtedy pozostaną tylko trzy stawki - te, które obowiązywały w drugim trzecim i czwartym kwartale 2015 r.
W zamierzeniu resortu ma to nagradzać świadczeniodawców, którzy wykonują najwięcej badań. Jest to związane z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, który zakłada zwiększenie roli lekarzy POZ we wstępnym diagnozowaniu nowotworów.
W najbliższych dniach ministerstwo rozpocznie negocjacje ze świadczeniodawcami. Resort zapewnia, że ma swoje propozycje, udokumentowane bardzo dokładnymi wyliczeniami.
Zmiany wprowadzane przez tzw. pakiet onkologiczny mają wejść w życie od 2015 r. Zgodnie z nimi to lekarz POZ będzie określać, czy konieczna jest wizyta u specjalisty, zlecać wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej, a w przypadku podejrzenia nowotworu kierować pacjenta do onkologa lub innego specjalisty.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 10]
Ten projekt służy zwiększeniu obciążenia pracą za te same, albo mniejsze pieniądze.
To zamach na płace.
"bardziej szczegółowo raportować wykonywanie badań" - eee?
Ten cały projekt nie zwiększa, a zmniejsza środki przeznaczone na leczenie pacjentów.
Zakres odpowiedzialności większy - zabezpieczenia brak!
Mam dosyć tego ciąglego użerania się ze specalistyką. POZ niech zrobi te badania inne, a to AOS ma za to płacone. POZ nich wypisze recepty zwolnienia lekarskie. Co to ku.....a jest Jesteśmy sekretarkami AOS. To niech specjalista też bierze do domu lub po godzinach wypisuje recepty. Zawsze byłem przeciwko jakiejkolwiek formie demonstracyjnego wurażania swojego nie zadowolenia. A może trzeba jak górnicy, poczta polska itd w końcu zrobić STRAJK i doprowadzić do normalności. Mój rekardzista w POZ był 58 razy. Powyżej 30, 40% populacji i niech weżmą sobie te przeliczniki i zaczną płacić za wizyty jak AOS. Poszli by z torbami. Przypominam, że lekarz rodzinny też jest specjalistą. A może zrobić też stawkę kapitacyjną, jak daje takie kokosy POZ to w specjalistyce zrobić stawkę kapitacyjną tylko warunek. Poradnia specjalistyczna czynna od 8.00 do 18.00. Sprzedaję ten pomysł Ministrowi Zdrowia, który wykazuje się taką dbałością o pacjenta. Może nie było by kolejek. W końcu stawka kapitacyjna załatwia wszystko. Pozdrawiam P.s. Właśnie dostałem aneksy na specjalistykę, czyli nie będzie konkursu. Z poważaniem Cypis
Proszę sprostować treść. Stawki kapitacyjne w artykule podane są w skali rocznej. Tzn stawka bazowa to 8zł na miesiąc. Jeżeli chory na NT przyjdzie do mnie 5x w miesiącu to i tak dostanę za niego 24zł za ten miesiąc, a zetną mi za niego stawkę kapitacyjną, zatem przyjmując, że osobnik powyżej 65 rż ma cukrzycę i NT, to: jeśli nie przyjdzie - spływa 16zł jeśli przyjdzie z powodu NT, i/lub cukrzycy ile razy chce w miesiącu spływa za cały miesiąc 24zł. W tą pulę wchodzą badania. Jeśli chodzi o ostre sch ukł oddechowego, to jeśli ilość tych schorzeń w stosunku do wszystkich w danym miesiącu przekroczy 25%, wtedy NFZ dopłaca do stawki podstawowej (8zł) 10%, czyli 80gr. Takich miesięcy w roku jest od 1 do 3.
Może być już tylko gorzej
Więcej pracy, mniej pieniędzy - fajne byłoby hasło wyborcze!
Głosowałbym ;)