Firma z branży technologii medycznych pracuje nad metodą, która sprawi, że monitorowanie poziomu glukozy będzie tak łatwe jak pobieranie odcisków palców - informuje Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Cukrzyca – choroba dotykająca ponad 415 milionów ludzi na całym świecie – jest niczym innym jak światowym kryzysem zdrowotnym. Jest ona także stale narastającym problemem, gdyż do 2040 roku liczba ta ma wzrosnąć do 642 milionów. Chociaż cukrzycy nie da się wyleczyć, można ją kontrolować poprzez utrzymywanie równowagi insuliny w organizmie, dietę i ćwiczenia fizyczne.

Złotym standardem w leczeniu cukrzycy jest samokontrola poziomu glukozy we krwi, powszechnie kojarzona z nakłuwaniem palca. Proces ten jest oczywiście nieprzyjemny i niewygodny. W rezultacie wielu chorych na cukrzycę nie prowadzi samokontroli – kosztem własnego stanu zdrowia.

RSP Systems, duńska firma z branży technologii medycznych, zamierza ustanowić nowy standard opieki w leczeniu cukrzycy. W tym celu jej pracownicy opracowali GlucoBeam, pierwszy na świecie nieinwazyjny system monitorowania poziomu glukozy we krwi. Dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej to przełomowe urządzenie może zostać niebawem wprowadzone na rynek.

„Firma RSP przez ostatnie 15 lat pracowała nad stworzeniem urządzenia do całkowicie bezbolesnego pomiaru stężenia glukozy we krwi o klinicznie udowodnionej skuteczności”, mówi Stefan Ovesen Banke, specjalny doradca i założyciel firmy RSP Systems. „Po wprowadzeniu na rynek urządzenie GlucoBeam zrewolucjonizuje sposób samokontroli cukrzycy”.

Pomiar poziomu glukozy we krwi w mniej niż minutę

Wyjątkowość rozwiązania GlucoBeam polega na łatwości jego obsługi. „Wystarczy umieścić podstawę kciuka na podkładce urządzenia”, wyjaśnia Banke. „Jest to tak proste jak pobieranie odcisków palców!”.

Po umieszczeniu kciuka na właściwym miejscu urządzenie emituje na skórę wiązkę laserową. Laser ten skanuje i analizuje widmo Ramana pochodzące od cząsteczek glukozy znajdujących się w płynach śródmiąższowych. Następnie, w czasie nieprzekraczającym minuty, na ekranie pojawia się wartość stężenia glukozy.

„Umożliwiając diabetykom dokładne badanie poziomu glukozy we krwi w czasie nieprzekraczającym 60 sekund i tak często, jak to potrzebne, dajemy im możliwość lepszego zarządzania leczeniem i zminimalizowania ryzyka wystąpienia ostrych powikłań”, dodaje Banke.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Od prototypu po kompaktowe urządzenie

Chociaż firma RSP Systems opracowała sprawne, sprawdzone w warunkach klinicznych, nieinwazyjne urządzenie do samodzielnej kontroli poziomu glukozy, było ono niemal wielkości blatu stołu i nie nadawało się do użytku domowego. „Aby skomercjalizować rozwiązanie GlucoBeam, musieliśmy opracować wygodniejsze urządzenie o mniejszych rozmiarach i zapewnić łączność, aby umożliwić łatwy przesył danych”, zauważa Banke.

Do tego właśnie wykorzystano fundusze pozyskane z UE. Naukowcy włożyli wiele wysiłku w zaprojektowanie systemu optycznego o możliwie najmniejszej powierzchni, nie wpływając przy tym na specyfikację o dowiedzionym już działaniu. Skuteczność zmniejszonego urządzenia potwierdzono w dwóch eksploracyjnych badaniach klinicznych z udziałem pacjentów ambulatoryjnych, oferując poziom dokładności na równi z dostępnymi obecnie na rynku aparatami do pomiaru stężenia glukozy.

„Dzięki wsparciu ze strony UE udało się nam przekształcić nasz prototyp w przenośny system o kompaktowych rozmiarach”, wyjaśnia Banke. „Projekt pomógł nam również w przeprowadzeniu niezbędnych badań rynkowych, aby móc skutecznie konkurować na wartym wiele miliardów rynku rozwiązań do monitorowania poziomu glukozy w przebiegu cukrzycy”.

Banke jest przekonany, iż urządzenie pojawi się na rynku do 2022 roku oraz że w najbliższej przyszłości zabezpieczone zostaną dodatkowe patenty i fundusze.

© Unia Europejska, [2020] | źródło: CORDIS