Stale rosnąca liczba chorych nie idzie w parze z wydatkami na terapię. Analitycy firmy Sequence dostarczają niezbitych dowodów, że polski system ochrony zdrowia pod względem wydatków na leczenie cukrzycy znajduje się na szarym końcu Europy. Jak ustawa refundacyjna wpłynęła na wydatki pacjentów z cukrzycą?
Nie pomogło objęcie refundacją analogów długo działających insulin oraz rozszerzenie wskazań refundacyjnych metforminy - od 2011 roku wydatki refundacyjne na leczenie pacjentów zmagających się z cukrzycą zmniejszyły się o blisko 360 mln złotych.
Analitycy rynku przypominają, że pod względem wydatków Polska znajduje się na niechlubnym, szarym końcu listy państw UE. Dane z 2013 roku mówią, że średnie roczne wydatki na jednego pacjenta z cukrzycą wynoszą 1037 USD i są aż dziesięć razy niższe niż w Norwegii będącej europejskim liderem. Sytuacji nie poprawiło wejście w życie ustawy refundacyjnej.
„Po wprowadzeniu w życie nowych regulacji refundacyjnych znacząco spadł poziom wydatków płatnika publicznego na refundację w aptekach otwartych. Wydatki te w 2013 roku kształtowały się na poziomie o 1 mld zł niższym niż zakładał plan NFZ na ten rok i ok. 1,5 mld zł niższym niż w 2011 roku. Niestety oszczędności NFZ nie przekładają się poprawę sytuacji polskich pacjentów z cukrzycą” – mówi Stefan Bogusławski, partner i analityk w firmie Sequence.
Największe spadki na przestrzeni trzech lat odnotowano w diagnostyce diabetologicznej, gdzie wydatki refundacyjne na paski stosowane w glukometrach spadły o 280 mln złotych i na koniec 2013 roku wynosiły 394 mln złotych. Znacznie niższą refundację odnotowano także w insulinach - i to pomimo objęcia refundacją w 2012 roku nowej grupy analogów długo działających. Ja wskazują analitycy rynku w analogi długo działające są grupą leków, które stosowane są zdecydowanie rzadziej niż w innych krajach UE - wszystko przez niezwykle restrykcyjne kryteria refundacyjne, w wyniku których niewielu pacjentów ma uprawnienia do tej grupy leków. Łączne wydatki NFZ na wszystkie rodzaje insulin zmalały o 75 mln złotych i w 2013 roku wyniosły 583 mln złotych.
Cukrzyca od lat jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych - szacuje się, że cierpi na nią 3 mln Polaków z czego co trzeci nie jest jej świadomy. Na świecie choroba została nazwana "dżumą współczesnej cywilizacji" - i przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako pierwsza choroba niezakaźna uznana została za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że do 2030 roku na całym globie zmagać się z nią będzie ponad 550 mln pacjentów.
Źródło: www.pulsmedycyny.pl
Komentarze
[ z 10]
Tylko że to cały czas uderza w lekarzy, a tak naprawdę chodzi o pieniądze
"średnie roczne wydatki na jednego pacjenta z cukrzycą wynoszą 1037 USD i są aż dziesięć razy niższe niż w Norwegii będącej europejskim liderem." Tak tylko kto był w Norwegi, to wie, że tam wszystko dziesięć razy droższe!
Wydatki NFZ zmalały, a oni cały czas gadają o jakimś wzroście
Dlaczego jak widzę tytuł, który mówi o problemach w medycynie, to od razu wiem, że to będzie chodzić o pieniądze.
Bo pieniądz rządzi światem - medycznym również ;)
Kasa kasa kasa
Ciągle to samo
Co na to minister zdrowia i prezes NFZ?
Choroby serca są częstsze u osób z nadwagą, a nagłe zgony zdarzają się 4- krotnie częściej wśród osób otyłych. Nadmierna waga ciała jest przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, podwyższonego stężenia tłuszczów we krwi i cukrzycy, a wszystkie te stany zwiększają ryzyko zachorowania na serce. Ryzyko to można zatem zredukować, obniżając wagę, poprzez stratę nadmiernej ilości kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną. Ludzie cierpiący na cukrzycę zapadają na ogół częściej na choroby serca , a osoby z nadwagą są bardziej podatne na wystąpienie cukrzycy. Cukrzyca może się rozwinąć w każdym wieku, ale w około 90% przypadków dochodzi do niej w okresie dojrzałości, zwykle po 30 roku życia, często u ludzi z nadwagą. Cukrzyca polega na zbyt wysokim stężeniu cukru we krwi. U osób z nadwagą komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu. Mogą one opierać się działaniu insuliny, która pozwala na wnikanie glukozy do wnętrza komórek. W rezultacie glukoza gromadzi się we krwi. Stan ten często można poprawić po prostu przez redukcję wagi ciała. W ciągu zaledwie paru tygodni komórki tracą swoją odporność i odzyskują wrażliwość na insulinę. Produkcja insuliny i stężenie glukozy we krwi ulegają normalizacji i ustępują objawy cukrzycy. Opanowanie objawów cukrzycy ludzi dorosłych jest więc tylko możliwe przez leczenie dietetyczne.
Cukrzyca jest coraz większym problemem. Szansa zachorowania na cukrzycę wzrasta z wiekiem, dlatego też osoby po 45 roku życia powinny przynajmniej jeden raz do roku kontrolować poziom cukru. Cukrzyca występuje znacznie częściej u ludzi otyłych, prowadzących siedzący tryb życia, obciążonych nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lipidowymi. Ogromnym problemem są również powikłania choroby, które poza oczywistym zagrożeniem dla pacjenta są bardzo obciążające dla budżetu państwa. Ryzyko wystąpienia i postęp przewlekłych powikłań zależą głównie od kontroli metabolicznej cukrzycy. Osoby, u których cukrzyca na przestrzeni wielu lat była dobrze wyrównana, mają małą szansę rozwinięcia przewlekłych powikłań.