PFRON oraz ZUS wraz z czterema uczelniami będą kształcić specjalistów ds. zarządzania procesem rehabilitacji. Fundusz podpisał z Centrum Projektów Europejskich (CPE) umowę o dofinansowanie w tej sprawie.
Chodzi o projekt pt. "Wdrożenie nowego modeli kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją - jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce". Dofinansowanie z unijnych środków to ponad 6 mln zł.
P.o. prezes PFRON Dorota Habich podkreśliła, że w ramach projektu uruchomione zostaną, na czterech uczelniach w Polsce (m.in. Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, Uniwersytecie Warszawskim), roczne studia podyplomowe. Po ich ukończeniu - wyjaśniała - nabędzie się tytuł specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją. Zaznaczyła, że w pierwszym roku studia będzie mogło ukończyć ok. 200 osób.
Zwróciła uwagę, że absolwenci studiów będą mogli znaleźć pracę m.in. w ośrodkach kompleksowej rehabilitacji, które mają się być stworzone w najbliższych latach. "Zakładamy, ze miejsca pracy dla nich pojawią się w naturalny sposób wraz z zarządzaniem kompleksową rehabilitacją. Jestem przekonana, że ze wsparcia specjalistów korzystać będzie zarówno ubezpieczyciel publiczny jak i prywatni" - dodała.
Jak zaznaczyła Habich, na studia podyplomowe będą mogły aplikować osoby po ukończeniu m.in. socjologii, psychologii, medycyny, prawa, czy zarządzania. "Spektrum kształcenia specjalisty jest bardzo szerokie, jeżeli spojrzymy na bardzo złożony system wsparcia, w którym funkcjonujemy. Zakładamy, że specjalista będzie musiał się świetnie w tym systemie poruszać" - mówiła.
"CPE od 9 lat wspiera rozwój współpracy z partnerami zagranicznymi, a wizja poprawy dostępu do rehabilitacji w Polsce stawia ten projekt wśród najważniejszych" - powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor CPE dr Leszek Buller.
Partnerem w projekcie jest ZUS. Prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że proponowane rozwiązania są bardzo potrzebne z punktu widzenia zmian demograficznych. "Są potrzebne także z punktu widzenia potrzeby większej aktywności ekonomicznej Polaków. Rehabilitacja kompleksowa jest wpisana w rehabilitację medyczną, społeczną, zawodową, a więc w ten proces, który ma doprowadzić do powrotu do aktywności ekonomicznej" - powiedziała.
Zaznaczyła, że podobny system działa w Niemczech. Przypomniała, że ZUS i PFRON współpracuje z DGUV - niemiecką instytucją zabezpieczenia wypadkowego.
CPE wyjaśniło, że zadaniem specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją będzie wspieranie potrzebujących w procesie rehabilitacji, zarówno medycznej, jak i psychologicznej, zawodowej oraz społecznej. "Będzie on kompleksowo koordynować wszystkie działania rehabilitacyjne. Ważne jest, że uwzględni przy tym indywidualne potrzeby osoby rehabilitowanej oraz będzie wykorzystywać wszystkie dostępne instrumenty, które mają wspomagać aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością" - podkreślono. (PAP)
Komentarze
[ z 0]