Informacji o układzie naczyń krwionośnych w siatkówce z danymi genetycznymi mogą umożliwić dokładne przewidywanie indywidualnego ryzyka choroby wieńcowej i jej poważnego powikłania czyli, zawału mięśnia sercowego. Odkrycie może prowadzić do prostego procesu przesiewowego, w którym można by obliczyć ryzyko zawału mięśnia sercowego, gdy dana osoba przechodzi rutynowe badanie wzroku.
„Wiedzieliśmy już, że różnice w unaczynieniu siatkówki mogą zapewnić wgląd w nasze zdrowie. Biorąc pod uwagę, że obrazowanie siatkówki jest techniką nieinwazyjną, postanowiliśmy zbadać korzyści zdrowotne, jakie możemy uzyskać z tych obrazów. Najpierw zbadaliśmy rozgałęzienia unaczynienia siatkówki poprzez obliczenie miary zwanej wymiarem fraktalnym (Df) na podstawie danych dostępnych w UK Biobank (UKB). UKB obejmuje dane demograficzne, epidemiologiczne, kliniczne, obrazowe i genotypowe od ponad 500 000 uczestników w całej Wielkiej Brytanii. Stwierdziliśmy, że niższy wymiar fraktalny i uproszczone wzory rozgałęzień naczyń, są związane z chorobą wieńcową, a także zawałem serca”, mówi dr Ana Villaplana-Velasco, pracująca w University of Edinburgh, Edinburgh.
Następnie badacze opracowali model, który był w stanie przewidzieć ryzyko zawału serca, badając uczestników UKB, którzy doświadczyli zawału po przeanlizowaniu obrazów siatkówki. Model uwzględniał wymiar fraktalny, a także tradycyjne czynniki kliniczne, takie jak wiek, płeć, skurczowe ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała i palenie tytoniu w celu obliczenia spersonalizowanego ryzyka wystąpienia zawału serca. „Co zaskakujące, odkryliśmy, że nasz model był w stanie lepiej klasyfikować uczestników z niskim lub wysokim ryzykiem zawału serca w UKB w porównaniu z ustalonymi modelami, które zawierają tylko dane demograficzne. Poprawa naszego modelu była jeszcze wyższa, jeśli dodaliśmy wynik związany z genetyką skłonność do rozwoju zawału” – powiedział Villaplana-Velasco.
Te odkrycia mogą być również przydatne w identyfikacji skłonności do innych chorób. Zmiany w układzie naczyniowym siatkówki odzwierciedlają również rozwój innych chorób oczu i układowych, takich jak retinopatia cukrzycowa i udar. Naukowcy uważają, że możliwe jest, że każdy stan może mieć unikalny profil zmienności siatkówki. „Chcielibyśmy to dokładniej zbadać, a także przeprowadzić analizę pod kątem płci. Wiemy, że kobiety z wyższym ryzykiem zawału serca czy choroby wieńcowej mają zwykle wyraźne odchylenia naczyń siatkówki w porównaniu z populacją mężczyzn.” – mówi Villaplana-Velasco.
Chociaż naukowcy wiedzieli, że zmiany w unaczynieniu siatkówki są związane ze stanem zdrowia osobnika, ich przekonujące wyniki były zaskoczeniem. „Podjęto wiele prób ulepszenia modeli predykcyjnych ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca poprzez uwzględnienie cech naczyń siatkówki, ale nie wykazały one znaczącej poprawy w porównaniu z ustalonymi modelami.” – powiedział Villaplana-Velasco.
W przyszłości proste badanie siatkówki może dostarczyć wystarczających informacji do identyfikacji zagrożonych osób. Średni wiek, w którym dochodzi do zawału serca wynosi 60 lat, a naukowcy odkryli, że ich model osiągnął najlepszą wydajność predykcyjną wynoszącą ponad pięć lat przed zawałem „Więc właściwe wydaje się obliczenie zindywidualizowanego ryzyka zawału u osób w wieku powyżej 50 lat. Umożliwiłoby to lekarzom sugerowanie zachowań, które mogłyby zmniejszyć ryzyko, takich jak rzucenie palenia oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Nasza praca po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest wszechstronna analiza rutynowo zbieranych danych i ich wartość dla dalszego rozwoju medycyna spersonalizowana."– mówi Villaplan-Velasco.
Komentarze
[ z 0]