Katedra Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach otrzymała finansowanie w wysokości 2 969 480 złotych w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki SONATA 19 na badania nad nowym leczeniem dziedzicznych dystrofii siatkówki.

Jak poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny, projekt będzie realizowany w Pracowni Badań Translacyjnych w Okulistyce Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach o akronimie ProteoRetina 2.0 i tytule „Modulacja sieci interakcji białek jako nowy cel terapeutyczny w leczeniu dziedzicznych dystrofii siatkówki w modelu zwierzęcym”.

Pomysłodawcą oraz koordynatorem projektu jest dr hab. n. med. Adrian Smędowski, prof. SUM z Katedry Okulistyki WNMK, natomiast kierownikiem został ekspert z zakresu proteomiki, dr Xiaonan Liu.

SONATA jest konkursem na projekty badawcze realizowane przez naukowców od 2 do 7 lat od otrzymania stopnia doktora.

Dystrofie siatkówki to heterogeniczna grupa dziedzicznych chorób, które prowadzą do postępującej, ciężkiej i nieodwracalnej utraty wzroku poprzez zmianę anatomii i / lub funkcji siatkówki. Obecnie nie ma leczenia przyczynowego, ale prowadzone są badania w celu znalezienia nowych terapii z wykorzystaniem terapii genowych i komórkowych.

Opis projektu można znaleźć tutaj.

Pracownia Badań Translacyjnych w Okulistyce Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach jest jednostką wyspecjalizowaną w prowadzeniu badań z zakresu okulistyki eksperymentalnej oraz projektowania nowych terapii okulistycznych, szczególnie terapii genowych. Dzięki rozbudowanej sieci współpracy międzynarodowej, prowadzone są projekty z zakresu molekularnych mechanizmów neuropatii nerwu wzrokowego, zwłaszcza jaskry, dystrofii siatkówki, retinopatii niedokrwiennej, krótkowzroczności oraz eksperymentalnych terapii chorób oczu.


Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach