Nowe badanie wskazuje, że pewne substancje chemiczne zawarte w kawie mogą wpływać na przebieg cukrzycy typu 2.


Obecnie około 10 % ludności w krajach rozwiniętych choruje na cukrzycę, a trochę ponad połowa pije na co dzień kawę. W Stanach Zjednoczonych na kawę wydaję się rocznie 40 miliardów dolarów, a wydatki związane z leczeniem cukrzycy i jej powikłań to aż 245 miliardów dolarów.


W kawie możemy znaleźć ponad 1000 różnych substancji chemicznych. Każdy z nich ma potencjalny wpływ na organizm człowieka, jednak większość występuje w tak małych ilościach, iż nie mają one znaczenia klinicznego. Dotychczas dowiedziono, że codzienne, nawykowe picie kawy nie ma wpływu na przebieg cukrzycy. Jednak opublikowane w "Journal of Natural Products" badanie wskazuje na właściwości niektórych składników kawy – kafestolu i kwasu kawowego - potencjalnie wpływających na gospodarkę węglowodanową organizmu.


Naukowcy na czele z Søren Gregersen z Department of Endocrinology and Internal Medicine at Aarhus University Hospital w Danii zbadali efekty działania wielu składników kawy na szczurzych komórkach w warunkach in vitro. Większość z badanych substancji nie posiadała znaczących właściwości, jednak dwie z nich - kafestol i kwas kawowy - zaintrygowały badaczy.


Kafestol stanowi około 0,5% suchej masy nasion kawy. Ma właściwości przeciwnowotworowe i neuroprotekcyjne, które wykazano w badaniach na szczurach i muszkach owocowych.


Kwas kawowy można znaleźć praktycznie we wszystkich roślinach, w kawie występuje w bardzo małej ilości 0,03 mg na 100 g. Niektóre badania wykazały, że posiada właściwości antykancerogenne i przeciwzapalne.


Obecne badanie wykazało, że kafestol i kwas kawowy zwiększają zależne od glukozy wydzielanie insuliny w trzustce. Ponadto kafestol zwiększa wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe w podobnym stopniu w jakim robią to współczesne leki przeciwcukrzycowe.


Badanie to może przyczynić się do opracowania kolejnych leków w terapii cukrzycy, jednak potrzeba jeszcze wiele pracy, aby uzupełnić naszą wiedzę na temat omawianych substancji.

Źródło: medicalnewstoday.com / ncbi.nlm.nih.gov