Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że z uruchomionego w październiki Rejestru Asystentów Medycznych, korzysta już ponad 10 000 użytkowników.
Rejestr Asystentów Medycznych umożliwia utworzenie upoważnienia do wystawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy przez osobę inną niż lekarz, która została zdefiniowana w art. 1 ustawy z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1925).
Zgodnie z nowelizacją, lekarz (mający profil informacyjny) może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracownika wykonującego zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (mającego profil informacyjny). Chodzi m.in. o pielęgniarki, ratowników medycznych i sekretarki medyczne.
Rejestr jest dostępny pod adresem: https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl
Komentarze
[ z 5]
Wspomniana zmiana nieco usprawni pracę lekarzy. Miejmy nadzieję, że z tego powodu nie dojdzie jednak do zwiększenia liczby nadużyć. Obecnie często zdarza się, że lekarz sam musi zastanawiać się jaki rodzaj zwolnienia wystawić, a po ostatnich zmianach część wizyty upływa właśnie na wprowadzaniu danych do zwolnienia. Te pytania może zadać asystent i szybko wystawić zwolnienie, podczas gdy lekarz przyjmuje już następną osobę.
To bardzo dobra wiadomość, że tak wiele osób korzysta z tego systemu! Jak widać nie jest bezużyteczny. Cieszy mnie fakt, że coraz więcej powstaje rozwiązań mających ułatwić pracę lekarza w Polsce, zmniejszyć ogrom papirologi włączając do pomocy zawody medyczne i udzielając im część swoich obowiązków. Dzięki takim rozwiązaniom lekarz jest w stanie więcej czasu poświecić swoim pacjentom oraz bardziej skupić się na całym procesie leczniczym niż na samym wypełnianiu kolejnych rubryk jak w tym przypadku przy wypisywaniu zwolnień lekarskich, które będą wypełniane przez tak zwanych asystentów medycznych to jest pielęgniarki czy ratowników medycznych. Jestem pełna nadziei na kolejne podobne rozwiązania, które ułatwią nam pracę jako lekarzom, pozwalając zdecydowanie więcej czasu poświęcać pacjentom! Zgadzam się również z poprzedniczką w sprawie obaw o nadużycia systemu oraz częste problemy z wyborem rodzaju zwolnienia. Z czasem z pewnością system usprawni się na tyle aby te problemy przestały już istnieć - na to trzeba liczyć!
W RAM lekarz, lekarz dentysta i felczer mogą tworzyć upoważnienia dla asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Dzięki tej funkcjonalności można zyskać więcej czasu dla pacjenta - przypomina Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i zachęca do korzystania z Rejestru. Rejestr Asystentów Medycznych (RAM) został oddany przez CSIOZ pod koniec 2018 r. Jest dostępny na stronie: https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Celem powstania RAM było przede wszystkim usprawnienie pracy lekarzy, lekarzy dentystów i felczerów w zakresie wystawiania zaświadczeń lekarskich w wersji elektronicznej (eZLA). RAM zawiera m.in. utworzone upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich wraz z datą ich obowiązywania, jak również określone przepisami dane dotyczące wystawiających zaświadczenia (tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów) oraz upoważnionych do ich wystawiania (tj. asystentów medycznych), posiadających utworzony w ZUS profil informacyjny (profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS).
Od 1 grudnia 2018 r. obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. ZUS w połowie października poinformował, że od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln e-zwolnień. We wrześniu niemal 45 proc. zaświadczeń lekarskich zostało wydanych formie elektronicznej. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że uruchomiło kolejny system wspierający pracę lekarzy – Rejestr Asystentów Medycznych. Asystenci mogą od wtorku wystawiać w imieniu lekarzy e-zwolnienia. O samym zwolnieniu nadal decyduje wyłącznie lekarz, asystent wykonuje jedynie techniczne czynności. Rejestr asystentów umożliwia utworzenie upoważnienia do wystawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy przez osobę inną niż lekarz, lekarz dentysta i felczer. RAM będzie zawierał m.in. utworzone upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich wraz z datą ich obowiązywania i dane wystawiających zaświadczenia (tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów) oraz upoważnionych do ich wystawiania, tj. asystentów medycznych mających utworzony w ZUS profil informacyjny. Możliwość wystawiania e-zwolnień przez asystentów medycznych ma zoptymalizować pracę lekarzy, którzy będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom. Jest też kolejnym rozwiązaniem wspomagającym eliminację papierowego obiegu dokumentów.
Jak widać powstało nowe ,już teraz niezbędne stanowisko, które zgrabnie koordynuje działania w ośrodkach zdrowia. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest nowy zawód – asystent medyczny. Do obowiązków asystentów medycznych należą m.in. czynności związane z obsługą pacjentów i wsparciem dla lekarzy. Dynamicznie rozwijający się rynek publicznych i prywatnych usług medycznych wymusza wykształcenie wysokiej klasy personelu, który usprawni pracę przychodni oraz umożliwi lekarzowi skupienie się na pacjencie, zamiast na czynnościach biurowo-administracyjnych. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest nowy zawód – asystent medyczny. Do obowiązków asystentów medycznych należą m.in. czynności związane z obsługą pacjentów i wsparciem dla lekarzy. Asystenci medyczni zajmują się zarówno sprawami administracyjnymi, takimi jak: rejestracja pacjentów, prowadzenie tradycyjnej i elektronicznej dokumentacji medycznej, obsługa systemu EWUŚ i innych systemów informatycznych, przygotowywaniem pacjentów do zabiegów, organizacją stanowiska pracy i gabinetu lekarskiego oraz obsługą pacjenta – od prowadzenia terminarza wizyt po udzielanie informacji dotyczących procedur medycznych. Asystenci medyczni znajdują zatrudnienie m.in. w przychodniach, szpitalach, placówkach opiekuńczych, prywatnych gabinetach lekarskich. Dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie „Asystent medyczny” organizowane są przez kierunek Pielęgniarstwo na wydziale Profilaktyki i Zdrowia w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej. Studia skierowane są do absolwentów różnych szkół wyższych (ze stopniem magistra, inżyniera) oraz licencjackich zainteresowanych ochroną zdrowia, zdrowiem publicznym, procedurami medycznymi, do wszystkich osób, które chcą rozpocząć pracę w służbie zdrowia, zyskać nowy, prestiżowy zawód i przyczynić się do poprawy jakości usług medycznych. Zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów oraz praktyki zawodowe realizowane są w dobrze wyposażonych salach dydaktycznych na terenie Uczelni oraz w placówkach medycznych na terenie Wrocławia.Kształcenie na studiach podyplomowych kończy się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych, czego potwierdzeniem jest świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.