Aprobatę̨ FDA dla leku VRAYLARTM oparto na wynikach trzech trzytygodniowych kontrolowanych badań u osób dorosłych z epizodami maniakalnymi lub mieszanymi choroby afektywnej dwubiegunowej typu I oraz trzech sześciotygodniowych badań kontrolowanych placebo u osób dorosłych ze schizofrenią.
W badaniach wykazano poprawę̨ ogólnej punktacji w Skali Manii Younga (YMRS) u pacjentów z epizodem maniakalnym w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz punktacji w Skali Objawów Pozytywnych i Negatywnych (PANSS) u osób ze schizofrenią. Wykazano również̇ skuteczność́ leku VRAYLARTM w skali ogólnego wrażenia klinicznego. Skala ta mierzy jego nasilenie (CGI-S) oraz stanowi drugorzędowy punkt końcowy dla obu schorzeń́.
Źródło: materiały prasowe
Komentarze
[ z 2]
Kolejny atypowy lek przeciwpsychotyczny. Obecnie repertuar leków z tej grupy jest już całkiem duży. Atypowe leki daje mnie działań niepożadanych w postaci objawów pozapiramidowych, mlekotoku i są bardziej niż ich klasyczne odpowiedniki, skuteczne w łagodzeniu objawów negatywnych schizofrenii. Z uwagi na taki profil działania pacjenci częściej utrzymują leczenie oparte na lekach atypowych.
I bardzo dobrze, nowy lek. Schizofrenia jest de facto chorobą nieuleczalną, mozliwą do kontrolowania tylko gdy leki bierze się bez przerwy, regularnie, wymagana jest dobra współpraca z pacjentem. Leki atypowe faktycznie, maja mniej działań niepożądanych i mogą być podawane w formie depot- co ułatwia compliance. Co do leczenia doraźnego ChAD.... Ciekawe, czy się sprawdzi. Takie leki musza byc często pierońsko silne, jak haloperidol.