W Klinice Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem nowatorskiej terapii genowej GT005 w ramach badania klinicznego II fazy.

Terapia została zastosowana w leczeniu zaniku geograficznego (GA z ang. geographic atrophy), który jest zaawansowaną odmianą suchej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, znanego jako AMD (z ang. age-related macular degeneration). Jednocześnie był to drugi zabieg okulistyczny w Polsce wykorzystujący terapię genową. Operację przeprowadził prof. dr hab. n. med. Jakub Kałużny.

Jak poinformowano na stronie internetowej Kliniki Okulistycznej Oftalmika, innowacyjny lek GT005 podawany jest metodą iniekcji do przestrzeni podsiatkówkowej oka podczas zabiegu chirurgicznego i dociera do tylnej części oka. Wstrzyknięcie preparatu poprzedza zabieg witrektomii. Polega on na wycięciu ciała szklistego, a następnie podaniu pod siatkówkę za pomocą cienkiej kaniuli soli fizjologicznej, która nieznacznie unosi mały jej obszar. GT005 zostaje podany właśnie w to miejsce - pod uniesioną siatkówkę.

„Nowatorska terapia genowa GT005 powstała po to, aby pomóc oku w produkcji większej ilości naturalnego „regulatora” białka zwanego czynnikiem I dopełniacza (CFI – z ang. Complement Factor I). Białka układu dopełniacza odpowiadają za stany zapalne występujące w naszym organizmie, także w oku i przyczyniają się do rozwoju AMD i GA. Rolą CFI jest przywrócenie równowagi nadaktywnemu układowi dopełniacza. Terapia zakłada, że podniesienie poziomu CFI w oku może zmniejszyć stan zapalny, spowalniając w ten sposób postęp GA, co pozwoli zahamować rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko utraty wzroku. Jeśli wyniki badania fazy II potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo stosowanego leku, rozpoczną się badania fazy III, których wynik zadecyduje o wprowadzeniu leku na rynek” - czytamy w opublikowanym komunikacie.


Źródło: Klinika Okulistyczna Oftalmika