Nowe badanie ukazuje, że osoby, które cierpią na bezsenność lub trudności ze snem są bardziej narażone na choroby serca, ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie opublikowali swoje badanie zatytułowane „Objawy bezsenności i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u pół miliona dorosłych” w czasopiśmie Neurology.
Badacze wyjaśnili, że trudności ze snem mogą być ważnym, ale niedocenianym czynnikiem, który przyczynia się do chorób serca. Osoby były obserwowane przez około dekadę. Dane zebrano z 10 regionów w Chinach i wybrano w sumie 487 200 dorosłych w wieku od 30 do 79 lat. Osoby te nigdy nie miały udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca ani nowotworu.
Badanym zadano trzy pytania:
- Czy mają problemy z zasypianiem?
- Czy budzą się zbyt wcześnie i mają potem problemy z zaśnięciem?
- Czy mają problemy z koncentracją w ciągu dnia, ponieważ poprzedniej nocy nie spały wystarczająco dużo?
W okresie obserwacji odnotowano łącznie 130 032 przypadków chorób sercowo-naczyniowych. Objawy bezsenności obserwowano u 16,4 procent uczestników. Wyniki ujawniły, że u tych, którzy mieli wszystkie trzy objawy bezsenności w oparciu o te pytania, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej było o 22 procent większe, a w przypadku udaru o 10 procent większe niż u tych, którzy nie mieli żadnych objawów bezsenności i spali dobrze. Autorzy napisali, że osoby cierpiące na trzy objawy bezsenności były zwykle starsze, były kobietami, nie były zamężne i pochodziły z obszarów wiejskich; miały niższy poziom wykształcenia i niższy dochód. Częściej w historii zgłaszali historię cukrzycy i objawy depresji lub lęki.
Zespół wziął pod uwagę takie czynniki jak palenie, poziom aktywności fizycznej, spożycie alkoholu i inne wybory związane ze stylem życia i zauważyli, że problemy ze snem mogą być związane z chorobami serca. Okazało się, że osoby, które jedynie twierdziły, że mają trudności z koncentracją w ciągu dnia z powodu braku snu z poprzedniej nocy, były o 13 procent bardziej narażone na problemy z sercem niż osoby, które nie miały tej dolegliwości. Kolejne osoby, które miały trudności z zasypianiem i pozostaniem tylko we śnie, były również o 9 procent bardziej narażone na problemy z sercem. Osoby, które obudziły się zbyt wcześnie i nie mogły zasnąć były również o 7% bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe. Osoby z trudnościami w utrzymaniu snu były najbardziej narażone na ostry zawał mięśnia sercowego. Naukowcy stwierdzili, że żaden z trzech objawów bezsenności nie był związany z ryzykiem udaru krwotocznego. Ryzyko udaru niedokrwiennego było jednak stałe.
Naukowcy napisali na zakończenie: „Indywidualne i współistniejące objawy bezsenności są niezależnymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie wśród młodych osób dorosłych lub dorosłych, u których nie wystąpiło nadciśnienie”.
Dr Liming Li z Uniwersytetu w Pekinie powiedział w oświadczeniu: „Związek między objawami bezsenności, a tymi chorobami był jeszcze silniejszy u młodszych dorosłych i osób, które nie miały wysokiego ciśnienia krwi na początku badania. Dlatego przyszłe badania powinny skupiać się zwłaszcza na wczesnym wykrywaniu i interwencjach skierowanych do tych grup. ”
Istnieją badania, które wykazały, że słaby sen w nocy doprowadził do zmiany aktywności hormonów, a także zmienił metabolizm i procesy zapalne w organizmie. Każdy z nich może przyczynić się do czynników, które zwiększają ryzyko otyłości, cukrzycy i zawałów serca lub udaru mózgu - twierdzą eksperci. Autorzy badania stwierdzili, że zmiany spowodowane bezsennością mogą być zbyt małe, aby można je było natychmiast wykryć, a zatem dziesięcioletnie badanie przeprowadzone na dużej populacji pozwala ustalić związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy bezsennością i chorobami serca.
Komentarze
[ z 0]