Zespół naukowców z Instytutu Badawczego Krembil opublikował dokument, który oczekuje się, że zmieni sposób myślenia naukowców na temat odzyskiwania widzenia po przeszczepie komórek siatkówki.
Odkrycia zakwestionowały przeważający pogląd pochodzący z badań opublikowanych w ciągu ostatniego dziesięciolecia w sprawie transplantacji zdrowych fotoreceptorów do ślepych modeli zwierzęcych. Doniesienie Krembil dotyczące ponownej interpretacji transplantowanych komórek zostało opublikowane w czasopiśmie „Stem Cells".
„Interpretacją danych z tych badań było to, że ratowanie wzroku związane z przeszczepionymi komórkami fotoreceptorów było spowodowane migracją komórek dawcy do biorcy siatkówki", powiedział główna autorka badania- dr Valerie Wallace, Dyrektor Donald K. Johnson Eye Instytute w Krembil.
W ciągu ostatniej dekady, naukowcy wykorzystali białko zielonej fluorescencji (Green Fluorescent Protein-GFP), aby oznaczyć komórki fotoreceptorów , które następnie zostały przeszczepione do niewidomych modeli zwierzęcych. Następnie poinformowano, że struktura typowa dla fotoreceptorów rozwinęła się w siatkówce oka biorcy, i że niektóre funkcje prawidłowej wizji zostały przywrócone.
„To, co naukowcy byli w stanie rzeczywiście zobaczyć było przeniesieniem materiału GFP od dawcy do biorcy siatkówki", powiedziała dr Wallace. „Technologia zmieniła się w ciągu ostatnich 10 lat, a my stworzyliśmy nowe narzędzia i podejścia do oceny tego, co dzieje się z przeszczepionymi fotoreceptorami. Co odkryliśmy, to to, że przeszczepione komórki są umieszczone obok siatkówki biorcy, ale nie wchodzą one w głąb i nienawiązują połączeń w tkance. "
Fotoreceptory są komórkami światłoczułymi w siatkówce. Degeneracja tych komórek prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia i może powodować stany takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, które szacuje się, że dotyka więcej niż jednego miliona Kanadyjczyków.
Dr Wallace powiedziała, że publikacja nowych wyników badań może być postrzegana jako kontrowersyjna przez niektórych, ale to nie znaczy, że przeszczep komórek nie powinien być badany, ale raczej, że naukowcy powinni patrzeć na to odkrycie jako okazję do poprawy tego podejścia terapeutycznego.
To nie jest w żaden sposób wpadka na boisku gry. W rzeczywistości oznacza to, że możemy lepiej zrozumieć, jak działają te przeszczepy", powiedziała dr Wallace. „Będzie to mogło poprawić kierunek badań i pomóc rozwijać pole działania, w celu opracowania bardziej skutecznych i bezpiecznych terapii."
Źródło: sciencedaily.com
Komentarze
[ z 1]
Pytanie tylko czy w przyszłości, dzięki właśnie wykorzystaniu komórek macierzystych uda się uzyskać poprawę w zakresie leczenia chorób siatkówki i oczu, w tym nawet z poprawą możliwości odbioru wrażeń zmysłem wzroku z odzyskaniem pełnej zdolności widzenia (w przypadku pacjentów niewidomych) włącznie. Mam nadzieję, iż takie efekty terapii leżą w zasięgu naszych możliwości i że któregoś dnia stanie się to nie tylko marzeniem i jakimś kierunkiem badań wyznaczanych przez naukowców, ale że będzie to czymś realnym i możliwym do osiągnięcia. Głęboko w to wierzę i mam nadzieję, że właśnie terapia komórkami macierzystymi stanie się tym rodzajem leczenia, które będzie pacjentom przywracać wzrok nawet jeśli od urodzenia byli oni pozbawieni tego zmysłu. Byłoby to olbrzymim przełomem w nauce, a także w świecie medycyny w ogóle i olbrzymim skokiem jeśli chodzi o postęp naszych zdolności regeneracji komórek nerwowych i leczenia w ten sposób niektórych przypadłości. Niestety wciąż wydaje się być odległe, aby mogło stać się rzeczywistością to o czym pisze się w badaniu. Nie mniej jednak czekam z niecierpliwością na efekty i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli stać się świadkami pierwszych zabiegów, które zakończą się w zupełności odzyskaniem wzroki przez pacjentów. Głęboko w to wierzę i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie. Chociaż liczę się z tym, że jeszcze trochę przyjdzie nam poczekać na pierwsze tego rodzaju efekty z leczenia.