Atlasy, opracowane we współpracy z prof. Piotrem Krokowiczem, prof. Markiem Sosnowskim oraz prof. Markiem Szczepkowskim pełnią rolę przewodników po niezbędnych informacjach, które pomogą pacjentom zrozumieć kwestie związane ze stomią. Kolejność prezentowanych treści uwzględnia każdy etap posiadania stomii, począwszy od przyczyn jej wyłonienia, przez okres pooperacyjnej rehabilitacji, do pielęgnacji i powikłań, jakie mogą się pojawić. W zależności od rodzaju wyłanianej stomii, specjaliści mają do wyboru atlas kolostomijny, urostomijny bądź ileostomijny.
Korzystanie z atlasu to wygodny sposób na przekazanie pacjentowi niezbędnej wiedzy na temat posiadania stomii. Informacje, te zostały zaprezentowane na dwóch stronach - z jednej dla pacjenta, z drugiej dla pielęgniarki bądź lekarza. Ta dla pacjenta zawiera uproszczone treści, zobrazowane łatwymi do zrozumienia ilustracjami oraz infografikami. Na stronie specjalisty znajdują się komentarze do obrazków, które aktualnie widzi pacjent oraz opis niezbędnych informacji, które należy mu w tym miejscu przekazać. Specjalista siadając naprzeciwko pacjenta może rozstawić atlas w taki sposób, aby każda ze stron widziała istotne dla niej informacje.
Atlasy są dostępne także w wersji elektronicznej na tablet i komputer. Aplikacja uzupełnia wyjaśnienia specjalisty dużą ilością interaktywnych rysunków dedykowanych pacjentowi oraz pozwala szybko i sprawnie przejść przez proces edukacji, nie pomijając żadnego aspektu posiadania stomii.
Specjaliści zainteresowani posiadaniem atlasów stomijnych mogą przesyłać wiadomość na adres biuro@stomalife.pl. Organizatorzy kampanii wyślą materiały edukacyjne w odpowiedzi na wszystkie nadesłane prośby. Aby pobrać wersję elektroniczną wystarczy wejść na stronę www.get-free-app.com , po ukośniku wpisując kolostomia, urostomia lub ileostomia i zainstalować atlas.
Informacja prasowa
Komentarze
[ z 3]
Bardzo fajny pomysł. Zwłaszcza kiedy zważymy na fakt, że dla pacjenta które stan zdrowia wymaga wyłonienia stomi jest to zdarzenie mocno traumatyczne. Wielu pacjentów wstydzi się tego faktu, niektórzy mogą się brzydzić lub obawiać obrzydzenia ze strony innych osób w tym nawet bliskich. Szczególnie przykre może być to zdarzenie dla osób młodych, wciąż aktywnych zawodowo, towarzysko, seksualnie... Nie wątpię, że w takiej sytuacji wcale nie jest łatwo pogodzić się z tym, że przez przynajmniej przez pewien czas, jeśli nie do końca życia będzie się miało jelito wyłonione na brzuchu i będzie się musiało regularnie wymieniać woreczki wypełnione resztkami pokarmowymi. Dla nikogo taka sytuacja nie wydawałaby się szczególnie miła. Dlatego nie widzę powodu, aby dziwić się pacjentom. Raczej wydaje mi się czymś naturalnym, że nawet gdyby lekarz prowadzący starał się jak najlepiej przedstawić fakty odnośnie stomii, czym ona jest, jak funkcjonuje, jak o nią dbać i jakie będą dalsze zalecenia oraz dalsze postępowanie w walce z chorobą, to jednak pacjent może nie być w stanie skupić się w dostatecznym stopniu na tym fakcie, a tym bardziej zrozumieć i zapamiętać przekazanych informacji, aby móc zrobić z nich pożytek w przyszłości. Mam też wrażenie, chociaż nie jestem pewien czy słusznie, ale wydaje mi się, że kiedy pacjent dostanie przygotowaną w profesjonalny sposób ulotkę przedstawiającą fakty dotyczące przyczyn wyłaniania stomii, zaleceń odnośnie postępowania z nią i informacji dotyczących faktów jak sobie ze stomią radzić i jak z nią żyć, to może o wiele łatwiej będzie mu się pogodzić z faktem, że taką operację przeżył i że tak teraz jego ciało, jego życie wygląda. Ale że nie jest to czymś wstydliwym, tylko normalnym etapem leczenia. W dodatku w razie potrzeby, jakichś wątpliwości do ulotki zawsze pacjent będzie mógł powrócić. Do wskazówek przekazanych przez lekarza nie koniecznie. I dlatego właśnie mam tutaj bardzo pozytywne odczucia i jak najbardziej pochwalam stworzenie takiego atlasu.
Rewelacyjny pomysł. A można to stosować w wersji papierowej? Nie dość, że takie atlasy wszystko prosto obrazują pacjentowi, to jeszcze jest ściągawka dla personelu medycznego, żeby niczego nie zapomniał przekazać. Mam nadzieję, że ten pomysł prezentacji informacji medycznych się rozwinie i powstaną też takie atlasy dla różnego rodzaju chorób. Nawet dla zwykłego przeziębienia byłaby to bardzo dobra opcja. Pacjent zrozumiałby, że nie trzeba zbijać gorączki, że antybiotyk nie jest konieczny, itd. Nie mówiąc już o atlasie dotyczącym szczepień.
Pomysł może nie rewelacyjny, ale na pewno dobry. I powinien zostać pozytywnie odebrany przez pacjentów oraz osoby z rodziny, które ewentualnie będą im pomagać podczas pielęgnacji stomii. Atlas poprzez proste ilustracje pokazuje jakie czynności wokół wyłonionego na ciele jelita mogą być krok po kroku wykonywane dla utrzymania stomii w higienicznych, czystych warunkach. Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny, a mniej rzucający się w oczy aspekt tego rodzaju informacji umieszczanych w widocznych miejscach w przychodniach, czy placówkach szpitalnych. A mianowicie- dzięki temu chorzy widząc, że stomia jest czymś na tyle normalnym i częstym, że podobne instrukcje postępowania znajdują sens w ich rozpowszechnianiu będą czuli się mniej wyalienowani ze społeczeństwa. Trzeba przecież pamiętać, że dla pacjentów to nigdy, a przynajmniej prawie nigdy nie jest to sytuacją łatwą do zaakceptowania, aby nagle nauczać się żyć ze jelitem wyłonionym przez powłoki ciała. Często poza problemami dotyczącymi natury zdrowotnej dochodzą tutaj bardzo ważne też dla zdrowia jednostki problemy pochodzące ze sfery psychicznej, kiedy pacjent nie jest w stanie zaakceptować nowej sytuacji, zaczyna unikać kontaktów społecznych, wstydzi się zmienionych warunków anatomicznych ciała, ewentualnego brzydkiego zapachu jaki może wydobywać się z worka stomijnego, zwłaszcza jeśli nie zachować należytej higieny. Stąd właśnie tak ważne jest, aby to lekarze i pozostali pracownicy sektora opieki medycznej pokazywali, że ze stomią można żyć i że świat się nie kończy dla tych chorych.