Kanadyjczycy badali mózgi 9 zmarłych na chorobę Alzheimera. Znaleźli w nich znacząco więcej kropli tłuszczu niż w mózgach 5 zdrowych osób. Szczegółowa analiza wykazała, że składają się one z trójglicerydów wzbogaconych specyficznymi kwasami tłuszczowymi, które produkowane są w mózgu i akumulują się wolno w procesie normalnego starzenia. Proces ten ulega jednak znacznemu przyspieszeniu w obecności genów predysponujących do choroby Alzheimera.
W badaniu przeprowadzonym na myszach predysponowanych do choroby Alzheimera naukowcom udało się zapobiec tworzeniu kropli tłuszczu, co daje nadzieję na to, że takie działania mogą być w przyszłości skuteczne także w leczeniu choroby Alzheimera u ludzi.
Więcej: kopalniawiedzy.pl
Komentarze
[ z 3]
Z zaciekawienie czytam wszelkie doniesienia na temat choroby Alzheimera. Moim zdaniem to ona obok nadciśnienia i cukrzycy będzie kolejnym problemem cywilizacyjnym. Od lat widać zwiększającą się liczbę chorych, tak jak w przypadku cukrzycy mamy przypadki "młodszych" chorujących rodzinnie pacjentów, jak i tych "typowych" chorujących kilka lat później. Trochę jak cukrzyca jedynka i dwójka. Jestem zdania, że hipoteza "choroby metabolicznej", czy też "cukrzycy mózgu" jest jak najbardziej prawidłowa i powinniśmy skupić jak największe wysiłki na poszukiwanie etiopatogenezy też strasznej choroby. Da to nadzieję na leczenie milionom ludzi. Głęboko wierzę, że to się uda.
Wow, ciekawe odkrycie! Czekam na więcej. Może to przybliży nasz do odpowiedzi czym tak na prawdę jest Alzheimer, przestaniemy kojarzyć go jedynie z demencją i blaszkami amyloidu z którymi nic się nie da zrobić. Czekam na więcej i trzymam kciuki.
Obecnie prawie codziennie widzę jakieś doniesienia na temat choroby Alzheimera. Dobrze, że próbujemy walczyć z tą chorobą, na którą zapada coraz więcej starszych ludzi. Rozwiązanie jej zagadki w takim świetle wydaje się nieuchronne i nastąpi wcześniej czy później. Każdy z nas może zachorować, dlatego wierzę, że gdy sama osiągnę wiek, w którym choroba będzie mogła się ujawnić, będę mogła ją skutecznie wyleczyć lub w ogóle zapobiec jej wystąpieniu. Na razie nie mamy skutecznej metody leczącej chorobę Alzheimera, ale myślę, że jest to kwestia góra kilkunastu lat.