W rozwoju choroby Alzheimera istotną rolę mogą odgrywać zakażenia grzybicze –  sugerują naukowcy z Centrum Biologii Molekularnej Severo Ochoa w Barcelonie oraz Uniwersytetu Karola III w Madrycie.

Hiszpańscy badacze w pracy opublikowanej na łamach czasopisma „Journal of Alzheimer’s Disease” ogłosili, iż znaleźli dowody na występowanie we krwi pacjentów z chorobą Alzheimera kilku gatunków jednokomórkowych grzybów. Obecność białek charakterystycznych dla tych mikroorganizmów wykryto także w wycinkach tkanki mózgowej pobranych od zmarłych pacjentów.
Autorzy badania twierdzą też, że ilość i różnorodność komórek grzybów wykrywanych w organizmach cierpiących na chorobę Alzheimera zwiększa się wraz z postępem choroby i pogarszaniem się stanu pacjenta.

Naukowcy nie są jednak na razie pewni, czy grzyby przyczyniają się do powstawania objawów choroby Alzheimera bezpośrednio, czy są raczej jednym z czynników predysponujących do jej rozwoju. Aby to wyjaśnić, konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań.

Na chorobę Alzheimera cierpi – wg danych WHO – ponad 35 mln ludzi. Jest to najczęściej spotykana przyczyna otępienia u osób starszych. Prognozy epidemiologów wskazują na to, że do 2050 r. liczba chorych potroi się.

 

 

Źródło: www.medexpress.pl