Nadal notowane są nowe zachorowania i wirus pozostaje zagrożeniem na skalę międzynarodową, chociaż - jak informują przedstawiciele WHO - w wciągu ostatnich tygodni udało się osiągnąć istotny postęp w walce z epidemią.
Wiele osób, które przeżyły wywoływaną przez wirusa Ebola gorączkę krwotoczną zgłasza problemy ze wzrokiem i stawami. Lekarze nie potrafią jednak na razie poznać istoty tych problemów.
Epidemia gorączki krwotocznej Ebola jest jedną najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, która kończy się śmiercią u 60 do 90% zakażonych. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.
Pierwszymi objawami zakażenia są bóle głowy, gardła, osłabienie mięśni. Następnie pojawia się silna gorączka, wymioty oraz biegunka. W szczytowej fazie choroby mogą wystąpić obfite krwotoki wewnętrzne oraz krwawienia z jam ciała. Niekiedy chory traci przytomność lub doznaje zaburzeń psychicznych.
Komentarze
[ z 1]
Tragiczna wiadomość. Epidemie tego typu w dzisiejszych czasach mogą zostać z łatwością przeniesione w inne miejsca. Na dzień dzisiejszy niestety nie jest znany naturalny rezerwuar wirusa Ebola. Pojawiły się sugestie, iż nosicielem patogenu może być jakiś afrykański gryzoń. Nie ma (jeszcze) żadnego leku na wirusową gorączkę krwotoczną. Trwają eksperymentalne badania. W terapii stosuje się leczenie wspomagające, polegające na utrzymywaniu równowagi elektrolitów i płynów ustrojowych pacjenta, odpowiedniego odżywiania i hamowaniu ewentualnych dodatkowych infekcji. Takie leczenie musi się jednak odbywać w warunkach absolutnej izolacji chorego, zapobiegając roznoszeniu wirusa. Należy szczególnie uważać przy kontakcie z płynami ustrojowymi chorego. W przypadku śmierci pacjenta, koniecznie jest jak najszybsze pochowanie ciała. Wirus jest wrażliwy na promieniowanie jonizujące i promienie UV, temperaturę powyżej 60°C oraz powszechnie dostępne chemiczne środki dezynfekcyjne (fenol, alkohol metylowy). Wykorzystuje się to przy odkażaniu powierzchni w szpitalach. Wszelkie zużyte materiały z sal chorych powinny być natychmiast palone.