Wzrok ze słuchem – dwa bratanki
Kora wzrokowa wykorzystuje również dane pochodzące z uszu. Dźwięki tworzą wyobrażenia wzrokowe, mentalne obrazy i automatyczne projekcje, dlatego, jeśli np. jesteś na ulicy i słyszysz odgłos zbliżającego się motocykla, oczekujesz, że zza rogu wyłoni się właśnie motor. Gdyby się okazało, że to koń, byłbyś bardzo zaskoczony - podkreśla prof. Lars Muckli z Uniwersytetu w Glasgow.
W ramach studium przeprowadzono 5 eksperymentów z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI). W ten sposób badano działanie wczesnej kory wzrokowej 10 ochotników.
W jednym z eksperymentów badani słuchali 3 odgłosów: śpiewu ptaka, szumu ulicy i rozmawiającego tłumu. Okazało się, że za pomocą specjalnego algorytmu do identyfikacji unikatowych wzorców aktywności mózgowej można było odróżnić dźwięki przetwarzane przez wczesną korę wzrokową.
Dotąd nie wiedziano, że wczesna kora wzrokowa przetwarza dane słuchowe i choć istnieją pewne anatomiczne dowody na dwustronne połączenia w mózgach małp, nasze studium jako pierwsze wykazało analogiczny fenomen u ludzi - cieszy się Muckli. W przyszłości przetestujemy, jak informacja słuchowa wspiera przetwarzanie wzrokowe, ale przypuszczamy, że generuje przewidywania, które pomagają systemowi wzrokowemu skupić się na zaskakujących zdarzeniach [...].
Źródło: www.kopalniawiedzy.pl
Komentarze
[ z 1]
Jakiś związek istnieje na pewno. Od razu przywodzi mi na myśl pomysł, że może warto byłoby pod tym względem przebadać osoby cierpiące na zaburzenia słuchy- niedosłuch lub całkowitą głuchotę. Ciekawe czy u tych osób również rejony kory wzrokowej bywają pobudzane w sygnale słuchowym. I na odwrót. Czy osoby niewidome pod wpływem sygnałów z zewnątrz docierających poprzez zmysł słuchu również mają pobudzaną strefę kory wzrokowej i czy w jakiś sposób to na nią wpływa?