Specjaliści z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki pomogli kobiecie, której w innych ośrodkach nie można było przeprowadzić operacji.
Jak informuje ICZMP, pacjentka pochodzi z Wielkopolski. Urodziła się z zespołem wad wrodzonych (zespół Mayera-Rokitansky’ego). Z tego powodu konieczne było u niej przeprowadzenie operacji ginekologicznej. Podjęli się jej specjaliści z wiodącego ośrodka w Wielkopolsce. Ale zabieg się nie odbył, ponieważ już na sali operacyjnej okazało się, że anestezjolodzy nie są w stanie zaintubować pacjentki.
Kobieta zaczęła szukać innych ośrodków zajmujących się leczeniem zespół Mayera-Rokitansky’ego i trafiła do ICZMP. Zabieg postanowili wykonać się specjaliści z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej. Ale operacja nie odbyłaby się bez znieczulenia. Podjęli się go specjaliści z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii ICZMP: dr Bogusław Sobolewski i dr Mariusz Bratkowski.
– Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem – przyznaje dr Sobolewski. Powód: zniekształcenia w obrębie szyi, twarzoczaszki i przykurcze mięśni pacjentki.
>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund
Najpierw anestezjolodzy poprosili o pomoc zespół Kliniki Otolaryngologii ICZMP. Za pomocą wideofiberoskopu zlokalizowano miejsce wejścia do krtani. Przygotowano plan działania i wyznaczono termin kolejnego zabiegu. I znów intubacja się nie powiodła.
Wtedy, aby nie odwoływać operacji, dr Sobolewski zdecydował się na przeprowadzenie niezwykle rzadko wykonywanej procedury – intubacji wstecznej.
U pacjentki nakłuto tchawicę i wprowadzono specjalną igłę. Dalej prowadnicą przeprowadzono ją do jamy ustnej. Do wyciągniętej z niej prowadnicy założono rurkę intubacyjną, którą wreszcie można było wprowadzić do tchawicy. Dzięki temu dało się pacjentkę znieczulić, a ginekolodzy mogli przeprowadzić zabieg, który zakończył się powodzeniem.
Źródło: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Komentarze
[ z 0]