Przyczyny tego zjawiska upatruje się przede wszystkim w rozpowszechnieniu kolonoskopii. Jak pokazują statystyki, notuje się trzykrotny wzrost częstości wykonywania tego badania pośród pacjentów w wieku od 50 do 75 lat ( 19 proc. w 2000r., 55 proc. w 2010r.).
Badania przesiewowe jelita grubego pozwalają na wykrycie i usunięcie polipów jeszcze przed rozwinięciem się nowotworu, co jest ogromną szansą w zapobieganiu raka. Ponadto umożliwiają one wczesne wykrycie stadium raka, gdzie można zastosować skuteczną terapię. Zmniejszenie zapadalności na ten typ nowotworu znajduje odzwierciedlenie w spadku śmiertelności wśród ludności w ciągu ostatniej dekady. National Colorectal Cancer Roundtable chce swoimi działaniami zwiększyć wskaźnik badań kolonoskopowych do 80% przed 2018 roku oraz położyć nacisk na uświadamianie pacjentów o możliwości wczesnego wykrycia i profilaktyki raka jelita grubego.
[The Medical News]
Komentarze
[ z 4]
kolonoskopia na pewno nie jest przyjemnym badaniem dla pacjenta i wielu z nich odkłada to badania albo unika ze względu na poczucie dyskomfortu i wstydu ale jak widać to badania skuteczne i przynoszące efekty. profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka
powinniśmy my jako lekarze dawać jak najwięcej skierowań na badania profilaktyczne, mammomgrafie i cytologie u kobiet, badania prostaty czy kolonoskopie! bo im wcześniej uda się "coś" wykryć tym lepiej. i stare hasło" lepiej zapobiegać niż leczyć"
A kto za to niby będzie płacił?
fakt, u nas jeszcze mało kto- szczególnie w NFZ i MZ rozumie - że lepiej dać więcej na profilaktykę niż później leczyć ;/