Jednym z elementów Finału WOŚP była 15. edycja biegu „Policz się z cukrzycą”, który z uwagi na pandemię odbył się w całkiem nowej formule. Zaangażowanie blisko 16 tys. biegaczy przełożyło się na fenomenalny wynik – ponad 900 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Bieg „Policz się z cukrzycą” to od kilkunastu lat jeden z najbardziej charakterystycznych i widowiskowych punktów Finału WOŚP. W tym roku wydarzenie, którego ideą jest łączenie aktywności fizycznej z pomaganiem, przebiegało w całkiem nowej formule – zamiast jednego dużego biegu ulicami Warszawy mieliśmy do czynienia z tysiącami biegów rozproszonych, których lokalizację wskazywali sami uczestnicy. Dodatkowo uczestnicy mogli wybrać formę aktywności, bo choć „Policz się z cukrzycą” to z założenia bieg, to dystans 5 kilometrów pokonać można było na różne sposoby, np. idąc czy jadąc na rowerze. Istotne było, by aktywność miała miejsce między 25 a 31 stycznia.

Rekordowa edycja

Choć początkowo planowano, że w wydarzeniu uczestniczyć będzie kilka tysięcy osób, ostatecznie, w związku z dużym zainteresowaniem, Fundacja WOŚP zwiększyła ilość pakietów startowych. Bieg okazał się absolutnie wyjątkowy i rekordowy – zapisów dokonało 15 887 biegaczy z 3,5 tysiąca miast nie tylko z Polski, ale również np. USA, Singapuru i Islandii. Łącznie pokonali oni 130 932 km, co przyrównać można do okrążenia prawie 380 tys. boisk piłkarskich bądź… 37-krotnego spaceru wzdłuż granicy Polski.

Wpływy z pakietów startowych z biegu przeznaczane są na zakup pomp insulinowych, z których bezpłatnie korzystać mogą chorujące na cukrzycę kobiety ciężarne i planujące ciążę. W tym roku zaangażowanie uczestników wydarzenia pozwoliło na zebranie 903 783, 72 PLN, co przekłada się na zakup około 100 takich pomp. To tyle, ile podczas wszystkich zrealizowanych dotąd edycji biegu łącznie.

Fundacja WOŚP a walka z cukrzycą

Organizacja biegu związana jest bezpośrednio z realizowaną przez Fundację WOŚP akcją „Policz się z cukrzycą”, której celem jest pogłębienie wiedzy Polaków na temat cukrzycy, promowanie efektywniejszego leczenia diabetyków oraz zdrowego stylu życia jako sposobu zapobiegania rozwojowi choroby.

Fundacja prowadzi Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi dla Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, w ramach którego kobietom z cukrzycą typu I, które planują ciążę lub są w pierwszym trymestrze, wypożyczane są nieodpłatnie pompy insulinowe. Do października 2020 roku Fundacja zakupiła 1573 pompy insulinowe, z czego 100 z nich zostało w całości sfinansowanych dzięki środkom z pakietów startowych biegów „Policz się z cukrzycą”, organizowanym w latach 2014-2020.


Źródło: WOŚP