Jaskra wiąże się z dużym ryzykiem utraty wzroku. Naukowcy z Karolinska Institutet i St. Erik Eye Hospital, badali wpływ nikotynamidu, amidu witaminy B₃, na zwierzęce i komórkowe modele jaskry. Badanie, opublikowane w Redox Biology, może być przyszłą terapią neuroprotekcyjną w jaskrze u ludzi. Jaskra dotyka 80 milionów pacjentów na całym świecie i około 100 000-200 000 w Szwecji. Jedyne obecnie dostępne strategie leczenia dotyczą obniżenia ciśnienia w oku farmakologicznie lub podczas zabiegu. Pomimo dostępności tych operacji ryzyko utraty wzroku w co najmniej w jednym oku jest nadal wysokie. Większość osób z jaskrą ma ponad 50 lat i istnieje dziedziczne zwiększone ryzyko jej rozwoju.
Co powoduje zwyrodnienie nerwu wzrokowego w jaskrze, nie jest do końca znane, ale obecnie duży nacisk kładzie się na identyfikację nowych metod leczenia, które zapobiegają obumieraniu komórek zwojowych siatkówki, a także próbują naprawić utratę wzroku poprzez regenerację chorych włókien nerwowych nerwu wzrokowego.
Wcześniej naukowcy stwierdzili, że ilość cząsteczek NAD zmniejsza się w siatkówce w sposób zależny od wieku i sprawia, że komórki zwojowe siatkówki stają się podatne na neurodegenerację. Zapobieganie wyczerpaniu NAD poprzez podawanie nikotynamidu skutecznie zapobiega jaskrze w modelach zwierzęcych. Wykazali również, że podwyższenie poziomów NAD poprzez podanie nikotynamidu może poprawić funkcję wzroku u istniejących z jaskrą.
W dużym międzynarodowym badaniu naukowcy m.in. z Karolinska Institutet, St. Erik Eye Hospital, Singapore National Eye Centre w Singapurze i Cardiff University w Wielkiej Brytanii zbadali kilka efektów działania nikotynamidu na układ wzrokowy zarówno u zdrowych osobników jak i tych z jaskrą.
„Potwierdziliśmy działanie neuroprotekcyjne nikotynamidu w dodatkowych modelach komórkowych i zwierzęcych, które odzwierciedlają izolowane cechy jaskry, ale są również powszechnymi cechami neurodegeneracyjnymi. Opracowaliśmy również czułe narzędzia do badania metabolizmu NAD i innych niezbędnych metabolitów w układzie wzrokowym”, mówi jeden z autorów badania, James Tribble. „Wykazaliśmy, że ogólnoustrojowe podawanie nikotynamidu ma ograniczone molekularne skutki uboczne, ale zapewnia istotne odwrócenie profilu metabolicznego choroby u zwierząt podatnych na jaskrę”.
„Korzystając z tych różnych platform, ustaliliśmy, że nikotynamid zapewnia liczne efekty neuroprotekcyjne. Obejmują one buforowanie i zapobieganie stresowi metabolicznemu oraz zwiększanie rozmiaru i mobilności mitochondriów, aby zapewnić środowisko, w którym komórki zwojowe siatkówki są mniej podatne na stres związany z jaskrą. Dane te potwierdzają ciągłe określanie użyteczności długoterminowego leczenia nikotynamidem jako neuroprotekcyjnej terapii jaskry u ludzi.” - mówi Pete Williams.
Komentarze
[ z 0]