Prezydent Warszawy podpisała akt erekcyjny budowy szpitala Południowego. Przedstawiciele władz miasta oraz wykonawcy inwestycji dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego.
Szpital Południowy będzie nową placówką lecznictwa stacjonarnego zlokalizowaną na Ursynowie. Potencjalna liczba pacjentów szpitala to około 300 tys. osób (mieszkańcy południowych dzielnic Warszawy oraz powiatu piaseczyńskiego i okolicznych terenów dobrze skomunikowanych ze stolicą).
Szpital budowany jest na działce o powierzchni 1,72 ha u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi, w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie.
Powierzchnia użytkowa szpitala wynosi ponad 42 tysiące m2. W szpitalu zaplanowano dziewięć oddziałów na 309 łóżek, w tym m.in. oddział: wewnętrzny, kardiologii, ginekologii, położniczy z odcinkiem neonatologii, geriatrii, ortopedii, chirurgii. Ponadto, w budynku szpitala znajdzie się oddział ratunkowy (SOR), a także przychodnie specjalistyczne, które będą świadczyć usługi w zakresie: chirurgii, ortopedii, kardiologii, diabetologii, urologii, dermatologii, ginekologii, psychologii oraz gastroenterologii. Integralną częścią budynku szpitala będzie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych oraz parkingi na ok. 400 miejsc postojowych.
Budowa szpitala jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na budowę i wyposażenia przeznaczono 400 mln zł. Planowane zakończenie inwestycji to lipiec 2019 r.
Komentarze
[ z 1]
Do lipca 2019 roku pozostało jeszcze trochę czasu. Mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się otworzyć ośrodek w terminie. Z pewnością tak pacjenci jak i lekarze oraz potencjalni pracownicy, którzy dzięki otwarciu budynku szpitala będą mogli znaleźć zatrudnienie czekają z niecierpliwością na ten moment. Mam nadzieję, że czasy kiedy od momentu rozpoczęcia budowy placówek medycznych do ich otwarcia mijały długie lata już dawno minęły i że tym razem szybko dojdzie do uruchomienia szpitala na korzyść pacjentów. Skoro sam budynek ma być w stanie pomieścić nawet trzysta łóżek z pacjentami, że o poradniach nie wspominając, to nie ulega wątpliwości, że wszyscy mieszkańcy okolicznej miejscowości będą czekać na to otwarcie z niecierpliwością i nadzieją na dobrą zmianę!