Trwa realizacja przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego programu profilaktycznego, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi pięć placówek medycznych w regionie.
- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2017 roku objęci są mężczyźni z terenu województwa, palący papierosy, w wieku 65-74 lata. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.
Realizatorami programu jest 5 wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które przyjmują pacjentów z terenu całego regionu:
- Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu,
- Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu,
- Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku,
- Przychodnia Lekarska RODZINA w Koronowie.
To już szósta edycja tego przedsięwzięcia. Od 2012 do 2016 roku z badań skorzystało 2954 osób. W tym czasie wykryto 163 nieprawidłowości.
Komentarze
[ z 3]
Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie. Pomimo długich kolejek starają się na własną rękę zasięgnąć porady specjalistów - często dużo ich to kosztuje. Wszystkim wydaje się że tylko chorzy ludzie są obciążeni zwiększonymi kosztami wizyt u specjalistów i leków. Niewielu zdaję sobie sprawę że nie tylko chorzy ludzie z widocznymi objawami powinni udać się do lekarza. Chociaż raz na jakiś czas trzeba poddać się badaniom - nie tylko podstawowym. Profilaktyka pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ pozwala na jak najszybsze wykrycie chorób w ich wczesnym stadium rozwoju. Warto zrobić sobie listę priorytetów. Jeśli chodzi o kobiety oczywistym wyborem jeśli ginekolog a u mężczyzn w starszym wieku urolog. Regularne kontrole u kardiologa i wykonywanie USG takiego jak wspomniane w artykule są również w mojej opinii niezbędne. Tętniak aorty może być w pełni wykrywalny. W starszym wieku lub w wyniku urazów może dojść do rozwarstwienia aorty wtedy tylko szybko interwencja chirurgiczna może uratować życie pacjenta. Dobrze, że programy profilaktyczne są prowadzone. Zwraca się uwagę na profilaktykę nowotworów a przecież układ sercowo-naczyniowy jest również ogromnie ważny. W dzisiejszych czasach właśnie obok nowotworów zawały udary i inne schorzenia kardiologiczne są powodem zgonów ogromnej liczby pacjentów.
Być może właśnie to jest problemem. Większość ludzi uważa, że choroba ich nie dotyczy. Ci pacjenci, u których wykryto już jakieś schorzenie często zaniedbują inne badania profilaktyczne, ponieważ uważają, że już nic innego ich nie spotka. Niestety jest to myślenie błędne. Praktycznie wszyscy zdają sobie sprawy z istotnej roli jaką pełni profilaktyka. Jednak uważam że słyszą o niej ale nie słuchają. Ludzie myślą że dbanie o zdrowie jest modą i nie jest akurat im potrzebne. Błędnym rozumowaniem jest również założenie że to państwo powinno zatroszczyć się o nasze zdrowie dlatego że mamy darmową służbę zdrowia. Owszem do pacjentów wysyłane są zaproszenia na badania profilaktyczne i organizowanych jest coraz więcej programów jednak tak naprawdę w obecnym pędzie życia trudno z nich skorzystać. Dlatego zgadzam się z opinią że trzeba samemu opracować plan badań profilaktycznych. Do tego potrzeba jednak świadomości i odpowiednie edukacji społeczeństwa. Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę z pewnych zagrożeń to powinniśmy działać. Na zdrowiu nie warto oszczędzać i lepiej odmówić sobie kilku rzeczy lub nawet nie pojechać na dalekie wakacje a zapisać się do kilku specjalistów, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Tętniaka można wykryć i uratować pacjenta. Skomplikowany zabieg jego usunięcia to ogromne ryzyko. W związku z tym, że operacja tętniaka jest zabiegiem trudnym szczególnie ważne są wybór właściwego terminu zabiegu, staranne przygotowanie do zabiegu oraz właściwe postępowanie pooperacyjne. W tym celu niezbędna jest współpraca z chirurgiem, a także pozostałymi lekarzami biorącymi udział w leczeniu. Tętniaki naczyń mózgowych zazwyczaj wymagają szybkiego leczenia operacyjnego, podczas gdy pozostałe typy tętniaków mogą być operowane w terminie późniejszym. Pęknięty tętniak zawsze wymaga operacji w trybie nagłym. Zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym wykonywany jest w specjalistycznych oddziałach chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii lub neurochirurgii. Charakter zabiegu należy omówić z chirurgiem i anestezjologiem. Czasem bezpośrednio po zabiegu operacyjnym niezbędny jest kilkudniowy pobyt pacjenta w Oddziale Intensywnej Terapii. Niekiedy pomimo prawidłowo przeprowadzonej operacji i właściwego postępowania pooperacyjnego tętniak pojawia się ponownie. Niezbędny jest wówczas kolejny zabieg operacyjny.