Trwa realizacja przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego programu profilaktycznego, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi pięć placówek medycznych w regionie.

- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2017 roku objęci są mężczyźni z terenu województwa, palący papierosy, w wieku 65-74 lata. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest 5 wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które przyjmują pacjentów z terenu całego regionu:

  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu,
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku,
  • Przychodnia Lekarska RODZINA w Koronowie.

To już szósta edycja tego przedsięwzięcia. Od 2012 do 2016 roku z badań skorzystało 2954 osób. W tym czasie wykryto 163 nieprawidłowości.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego