Opieka fizjoterapeutyczna, przygotowanie motoryczne i powrót po kontuzji, trening medyczny zapobiegający ponownym kontuzjom - to główne pole współpracy UMB z Jagiellonią. Uczelnia podpisała z ekstraklasowym klubem sportowym umowę o współpracy, której beneficjentami będą studenci fizjoterapii UMB oraz zawodnicy Jagielloni.
Jak poinformowano w wydanym komunikacie, to unikatowa w skali kraju umowa, ponieważ niektóre uczelnie mają podobną współpracę z klubami siatkarskimi, ale w przypadku piłki nożnej to prawdopodobnie pierwsze porozumienie obejmujące praktyki zawodowe studentów w klubie.
Jak zauważył prezes Zarządu Jagiellonii Białystok – Wojciech Pertkiewicz, jest to swego rodzaju inwestycja. Za kilka lat, kiedy studenci zdobędą dyplomy i praktyczną wiedzę z zakresu medycyny sportowej być może znajdą pracę w klubie. Dr Michał Kwiatkowski – ortopeda, szef działu medycznego Jagiellonii dodał, że medycyna związana z przywracaniem zdrowia profesjonalnych piłkarzy po kontuzjach różni się od klasycznej fizjoterapii jaką poznają studenci. Dlatego niezbędne jest nabycie innych, specyficznych kompetencji.
Prodziekan ds. Jakości Kształcenia i Programów Studiów Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB - dr hab. Mateusz Cybulski poinformował, że umowa z Jagiellonią jest odpowiedzią na zmieniające się wymagania dotyczące dydaktyki. Z punktu widzenia Uczelni, możliwość odbycia praktyk przez studentów fizjoterapii w profesjonalnym klubie piłkarskim jest atrakcyjna i przyniesie sporo korzyści w zdobywaniu praktycznej wiedzy.
Mgr Katarzyna Emich – z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” zaznaczyła, że na razie praktyki wakacyjne odbędzie 15 studentów. Najbardziej zaangażowani jako bonus otrzymają możliwość pracy z I zespołem Jagielloni podczas spotkań piłkarskich rozgrywanych w ekstraklasie. Zajęcia będą także prowadzone z II drużyną Jagielloni i zespołem młodzieżowym.
Zajęcia studentów jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia odbywać się będą w siedzibie Jagiellonii Białystok przy ul. Elewatorskiej. Przyniesie to obopólne korzyści. Klub zyska wsparcie w rehabilitacji zawodników, a studenci UMB zdobędą specjalne kompetencje w pracy terapeutycznej z profesjonalnymi piłkarzami w dziedzinie medycyny sportowej.
Współpraca klubu i uczelni dotyczy także organizacji studentom IV roku ww. kierunku do 200 godzin praktyk zawodowych. W ramach umowy studenci uczestniczyć będą m.in.: w przygotowaniu piłkarzy do treningu oraz meczu, zapoznają się z procesem powrotu zawodników po kontuzji i pracą trenera przygotowania motorycznego. Co ważne, młodzi adepci fizjoterapii uczyć się będą praktycznej wiedzy pod opieką doświadczonych rehabilitantów.
Ogółem na UMB na kierunku fizjoterapia studiuje 430 studentów, w tym na IV roku, którego w głównej mierze dotyczy umowa – 65 osób.
Komentarze
[ z 0]