W bieżącym roku zostanie przyznanych ogółem o 3527 rezydentur więcej niż w roku ubiegłym. To oznacza, że w tym roku w systemie rezydenckim rozpocznie kształcenie ponad 6,5 tysiąca lekarzy.
Podczas konferencji prasowej minister Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że liczbę rezydentur zwiększono przede wszystkim w obszarach medycyny uznanych za kluczowe przez resort i związanych z wprowadzanymi zmianami: w onkologii, geriatrii, pediatrii i szeroko rozumianym zdrowiu publicznym.
W onkologii oraz dziedzinach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych (tj. w onkologii klinicznej, patomorfologii, radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologii, medycynie paliatywnej) minister zdrowia przyznał łącznie 247 miejsc rezydenckich.
W dziedzinach związanych z opieką nad seniorami (takich jak geriatria, reumatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, diabetologia, rehabilitacja medyczna) minister przyznał 254 rezydentury.
W dziedzinach pediatrycznych (takich jak pediatria, choroby płuc dzieci, kardiologia dziecięca, nefrologia dziecięca, chirurgia dziecięca, pediatria metaboliczna, gastroenterologia dziecięca, endokrynologia i diabetologia dziecięca, neurologia dziecięca, otorynolaryngologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, neonatologia) – 457 rezydentur.
W obszarach związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego zdrowia publicznego minister zdrowia przyznał 634 miejsca rezydenckie dla lekarzy chcących się specjalizować w takich dziedzinach jak: zdrowie publiczne, endokrynologia, alergologia, stomatologia, medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, psychiatria, medycyna rodzinna i choroby wewnętrzne.
Szczegółowe informacje na temat poziomu nakładów przeznaczanych z budżetu państwa na finansowanie rezydentur, można zobaczyć na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Więcej: www.mz.gov.pl
Komentarze
[ z 0]