20 sierpnia 2015 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbyło się spotkanie Ministra Zdrowia, prof. Mariana Zembali, z Komisją Informatyki i Telemedycyny PTK, autorami Deklaracji Bałtyckiej oraz przedstawicielami Telemedycznej Grupy Roboczej.
Deklaracja Bałtycka jest dokumentem środowiska kardiologicznego, analizującym aktualny stan telemedycyny w Polsce i identyfikującym najważniejsze bariery dla jej rozwoju.
W ramach prac Komisji oraz TGR zostały wypracowane konkretne propozycje działań zmierzających do: zniesienia barier dla świadczeń telemedycznych, zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentom oraz edukacji środowiska medycznego.
W trakcie obrad omówiono szczegółowo przygotowane propozycje zmian legislacyjnych, które obecnie stanowią najważniejsze ograniczenia rozwoju telemedycyny.
Minister zdrowia podkreślił wagę zapewnienia dostępu do telemedycznych konsultacji medycznych różnych specjalizacji - nie tylko kardiologii - i poparł działania w kierunku nowelizacji ustaw regulujących zasady świadczeń medycznych.
Ważnym punktem spotkania było sygnowanie Deklaracji Bałtyckiej przez ministra zdrowia oraz autorów tego dokumentu.
Umożliwienie bezpiecznego wykorzystania nowych technologii mobilnych w opiece zdrowotnej zostało określone przez Komisję Europejską w dokumencie „Zielona księga w zakresie zdrowia mobilnego”.
Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, innowacyjne rozwiązania telemedyczne pozwalają na zwiększenie efektywności diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, przez co zwiększają dostępność i niwelują dysproporcje w opiece medycznej nad pacjentem.
Komentarze
[ z 3]
Telemedycyna jest naszą przyszłością. W czasach, gdy każdy ma smartfona z dostępem do Internetu, kontakt z bardziej doświadczonym, starszym kolegą po fachu czy profesorem to tylko kwestia dobrych chęci i wolnego czasu. Takie konsultacje są szybkie i pozwalają na zagwarantowanie pacjentowi lepszej opieki. Natomiast powstaje pytanie o życie poza pracą- czy teraz na wakacjach na drugim końcu świata, gdy chcemy oderwać się od codzienności, będziemy dostawać prośby o telekonsultacje?
Najprostszym ale i najważniejszym, bo niezbędnym stymulatorem rozwoju usług telemedycznych jest finansowanie tychże... Pozdrawiam
Panie Robercie, czy ma Pan na myśli finansowanie systemu informatycznego czy procedury jaką jest konsultacja specjalistyczna? Obawiam się, że ani jedno ani drugie nie jest jakoś zaskakująco kosztowne. Jest to korzystniejsze finansowo i czasowo dla szpitali oddalonych od ośrodków klinicznych, niż ściąganie na konsultacje nawet raz w tygodniu dobrego specjalisty, do omawiania trudnych przypadków klinicznych. Taka technologia już zresztą jest w Polsce wykorzystywana, na przykład w zakresie telepatologii w Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc w Zakopanem.