Nowe urządzenie to najbardziej zaawansowany technologicznie skaningowy laserowy oftalmoskop. Jest on wszechstronnym narzędziem, które pozwala na uzyskanie szerokokątnego, cyfrowego obrazu siatkówki. Do skanu wykorzystuje lasery o trzech długościach fali. Światło zielone dostarcza informacji o unerwionej części siatkówki oka do RPE. Światło czerwone obrazuje głębsze struktury siatkówki oka (RPE do naczyniówki). Natomiast laser niebieski służy do wykonywania angiografii fluoresceinowej.
Urządzenie jest wyposażone w nowe, intuicyjne oprogramowanie, zapewniające łatwą obróbkę oraz sprawną archiwizację obrazów.
Producentem oftalmoskopu laserowego jest szkocka firma Optus, która od 15 lat produkuje aparaty USG i UBM.
Komentarze
[ z 2]
Fajne są takie nowinki technologiczne, ale gdyby nie grant, to chyba żadnego publicznego ośrodka w Polsce nie byłoby na to stać. Co innego prywatne. Ciekawe czy taki najnowszej technologii oftalmoskop szerokokątny pozwoli dokonać nowych obserwacji w okulistyce, albo chociaż usprawni pracę oddziałów okulistycznych. W przeciwnym razie długo nie będzie nas stać na takie wydatki.
Czytałam gdzieś, że ten oftalmoskop szerokokątny jest u nas jako drugi w Europie, bardzo ciężko go kupić, bo produkuje go tylko jedna firma i kosztował 500tys euro! Ale za to ma dużo szerszy kąt widzenia (200 stopni, zamiast 45) i dzięki temu można zobaczyć całą siatkówkę. Na pewno usprawni to diagnostykę na przykład nowotworów gałki ocznej jak chociażby czerniak, które nie zawsze muszą rozwijać się w tylnej części.