2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji, po raz kolejny, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko”. Wszystko po to, by przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju.
Celem tegorocznej edycji akcji, realizowanej pod hasłem „Autyzm. Na całe życie” jest uświadamianie odbiorców, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy. Dlatego Fundacja JiM w ramach akcji „Polska Na Niebiesko” pragnie zmieniać świadomość Polaków, tłumaczyć czym, tak naprawdę jest autyzm i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem.
Kluczem do sukcesu jest jednak zrozumienie specyfiki autyzmu oraz zdobycie wiedzy w tym zakresie. Jak pokazały wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Aż 95% badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali. To właśnie niski stan świadomości może generować późniejsze uprzedzenia czy stereotypy.
Kluczowym elementem akcji jest spot, który ma na celu uwrażliwić odbiorców na problem społeczny związany z autyzmem. Przedstawia historię Emila, osiemnastoletniego chłopaka, którym Fundacja JiM opiekuje się od kilku lat. Emil wkrótce skończy szkołę, nie wiadomo co będzie potem. Jego rodzina to tylko jedna z tysięcy innych potrzebujących pomocy.
Pomóc może każdy… Fundacja JiM przygotowała szereg działań i materiałów edukacyjnych. Mieszkańcy z każdego regionu Polski mogą wydrukować list do władz lokalnych, informujący o idei akcji i zachęcający do współpracy, a także mogą zwrócić się z prośbą o podświetlenie budynku na niebiesko. Ponadto na stronie akcji dostępne są plakaty i ulotki edukacyjne. Nauczyciele mogą przeprowadzić autorską „Lekcję Autyzm”, z dwoma scenariuszami skierowanymi do dzieci z innych grup wiekowych. Fundacja poinformuje wszystkie placówki edukacyjne w całej Polsce o możliwości zorganizowania takiej sesji dydaktycznej - do akcji zaproszony ponad 30 000 placówek! Wystarczy pobrać materiały dostępne na stronie akcji i wyznaczyć jeden dzień poprzedzający 2 kwietnia, kiedy uczniowie ubiorą się na niebiesko. By ich nagrodzić, tego dnia zostaną zwolnieni z klasówek, kartkówek, odpytywania, a w ramach zajęć przeprowadzona zostanie lekcja tłumacząca czym jest spektrum. Fotografiami uwieczniającymi inicjatywę można podzielić się bezpośrednio z organizacją (naniebiesko@jim.org). Warto zmienić również zdjęcie w tle na Facebooku (plik dostępny na stronie).
Im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większą siłę będą miały realizowane działania! Mocniejszy wydźwięk wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa o autyzmie, a to znacząco podniesie jakość życia osób z tym zaburzeniem. Dlatego działania Polaków nie są obojętne i to od nas zależy, czy Polska faktycznie będzie Na Niebiesko.
Komentarze
[ z 0]