W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, matki dotknięte kryzysem, które są w okresie okołoporodowym i laktacyjnym, mogą liczyć na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty.
Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie dotknął szczególnie kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie, postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. Aby odpowiedzieć na te wyzwania Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z partnerami rozpoczęła realizację projektu pt. „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.
Celem projektu jest podwyższenie poziomu opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym oraz poszerzenie zakresu świadczeń szpitali o wielospecjalistyczne poradnictwo. Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie złagodzenie skutków niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ekonomicznego i psychologicznego.
– Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, jaki można podać noworodkowi - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie. – Różnorodność jego zalet sprawia, że zarówno niemowlę ale też matka, odnoszą wiele istotnych korzyści z karmienia piersią. Wierzę, że udział szpitala w tym projekcie, pozwoli popularyzować ideę karmienia naturalnego.
Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko. – Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia, tłumaczy lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie. – Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania. Podczas spotkań i konsultacji udzielamy też wsparcia technicznego, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadamy na nurtujące pytania.
Projekt realizowany jest przez Fundację Bank Mleka Kobiecego w Partnerstwie z Warszawskim Uniwersytet Medycznym, organizacją FHI 360 oraz Ministerstwem Zdrowia dzięki środkom UNICEF przeznaczonym na odpowiedź na kryzys uchodźczy w Polsce.
USK w Rzeszowie to jeden z 10 szpitali w Polsce, w których realizowany jest projekt.
Więcej informacji o projekcie tutaj.
Komentarze
[ z 0]