Efekty tej terapii są zdumiewające. Osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD) odzyskują wzrok. Procedura budzi jednak etyczne kontrowersje. Dlaczego?

Zabieg przeprowadzony przez naukowców z University of California w Los Angeles polegał na pobraniu komórek macierzystych z jednodniowych ludzki zarodków, a następnie – po przekształceniu ich w pigmentowe komórki nabłonkowe – na wstrzyknięciu ich do jednego oka każdego z pacjentów.

Zarodki pochodziły z jednej z klinik zajmujących leczeniem niepłodności. W ośrodkach tych przechowywane są zamrożone w ciekłym azocie ludzkie zarodki. Część z nich nie jest jednak wykorzystywana do dalszych zabiegów in vitro – niektóre pary ofiarowują je do badań naukowych.

W eksperymencie uczestniczyło 18 pacjentów, spośród których dziewięciu cierpiało z powodu AMD, a pozostali mieli uwarunkowaną genetycznie rzadką chorobę Stargardta, wywołującą zanik plamki żółtej. U wszystkich z nich zauważono poprawę widzenia, ale u połowy była ona znacząco duża.

Jedna z kobiet, 50-letnia mieszkanka Los Angeles, była w stanie dostrzec pięć największych liter na używanej przez okulistów tablicy, choć wcześniej nie widziała żadnej. Inne osoby cierpiące na tzw. suchą postać AMD, którym przeszczepiono embrionalne komórki macierzyste, są w stanie znowu posługiwać się komputerem i samodzielnie robić zakupy.

Badania te budzą kontrowersje etyczne, ponieważ wymagają zniszczenia ludzkich zarodków, żeby z nich pozyskać komórki macierzyste. Jest jednak nadzieja, że do regeneracji plamki żółtej będzie można wykorzystać tzw. indukowane komórki pluripotentne, wykazujące podobne właściwości, co zarodkowe komórki macierzyste, jednak uzyskuje poprzez przeprogramowanie komórek wyspecjalizowanych, np. fibroblastów.


Źródło: www.medexpress.pl