Dotychczas uważano, że komórki mięśniowe gładkie pomagają organizmowi ograniczyć szkody związane z miażdżycą. Naukowcy twierdzili, że im więcej jest gładkich komórek mięśniowych w ścianie naczynia, tym blaszka stwarza mniejsze zagrożenie.
Teraz odkryto, że komórek mięśniowych jest znacznie więcej, co sugeruje, że przyczyniają się one do powstawania blaszki miażdżycowej.
W najnowszych badaniach udało się zidentyfikować gen, który wydaje się regulować przeobrażenia gładkich komórek mięśniowych. Jego blokowania sprawia, że powstające blaszki miażdżycowe są znacznie mniejsze i bardziej stabilne.
Więcej: niepelnosprawni.pl
Komentarze
[ z 2]
Wyniki tych badań mogą przysłużyć się do wdrożenia nowych technik leczenia, a także do zapobiegania rozwoju miażdżycy. Rozplem komórek mięśniowych w odpowiedzi na stan zapalny i ich migracja z błony środkowej naczynia do wewnętrznej to przyczyna rozwoju miażdżycy. Jeżeli będzie można zablokować ten proces, to na pewno zmniejszy to liczbę odległych powikłań i zgonów z powodu miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.
Miażdżyca jest główna przyczyną wystąpienia zawału serca, udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych. Zablokowanie genu odpowiedzialnego za przeobrażenie i rozplem gładkich komórek mięśniowych, może w przyszłości stanowić ważny punkt uchwytu leków stosowanych w leczeniu miażdżycy. A dzięki temu będzie można zmniejszyć chorobowość i śmiertelność w tej chorobie. Z uwagi na duże rozpowszechnienie miażdżycy w społeczeństwie tego typu badania są niezwykle ważna, bo mogą poprawić jakość życia wielu osób.