Pierwszy stymulator serca w Warszawie, a drugi w Polsce wszczepiono przed 50 laty w Klinice Chorób Wewnętrznych ówczesnej Akademii Medycznej (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) - przypomniał w rozmowie z PAP dr hab. n. med. Marcin Grabowski.

Zabieg przeprowadzono pod koniec 1965 r. w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie mieściła się wtedy Klinika Chorób Wewnętrznych. Jej kierownikiem był prof. Zdzisław Askanas, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i pierwszy konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
 
W Warszawie przeprowadzono wtedy drugie w Polsce wszczepienie stymulatora. Pierwszy taki zabieg w 1963 r. wykonali w Gdańsku prof. Zdzisław Kieturakis i dr Wojciech Kozłowski. Pięć lat wcześniej, 8 października 1958 r., szwedzki kardiochirurg dr Ake Senning po raz pierwszy na świecie wszczepił stymulator Arne Larsson’owi. Szwed żył 86 lat, zmarł w 2001 r., wszczepiono mu aż 24 stymulatory kolejnych generacji (wcześniej od niego zmarł dr Senning).

W Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest kontynuatorem tradycji dawnej Kliniki Chorób Wewnętrznych, otwarto wystawę stymulatorów oraz kardiowerterów defibrylatorów, które w ostatnich 50 latach były wszczepiane pacjentom. Jednym z jej organizatorów jest Stefan Olempski, technik w Klinice Kardiologii, który uczestniczył w pierwszym w Warszawie zabiegu wszczepienia stymulatora.


Więcej: naukawpolsce.pap.pl