Celem ustawy jest dostosowanie polskiego ustawodawstwa w obszarze pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu krwi i jej składników do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej.

Ustawa nakłada na wszystkie jednostki organizacyjne publicznej służby krwi obowiązek wprowadzenia systemu jakości w celu zagwarantowania bezpieczeństwa biorcom i dawcom krwi, jak również osobom biorącym udział w procesie pobierania, badania, preparatyki, przechowywania i wydawania krwi i jej składników. Każda jednostka chcąca uzyskać albo utrzymać akredytację będzie musiała wykazać, iż wdrożyła, utrzymuje i stale doskonali system jakości, na który składają się system zarządzania jakością i system zapewnienia jakości. Systemy te mają na celu zagwarantowanie, iż w jednostce jasno został określony zakres odpowiedzialności za opracowanie i utrzymanie systemu, a ponadto że cały proces pobierania krwi i jej składników, badania, preparatyki, przechowywania i transportu, znajduje się pod ścisłą kontrolą, a każdy etap jest opisany w określonej procedurze i jest możliwy do zweryfikowania.

Zgodnie z ustawą jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą prowadziły system teleinformatyczny e-krew, zawierający informację o kandydatach i o dawcach krwi, w tym dawcach rzadkich grup krwi oraz informacje o poważnych niepożądanych zdarzeniach i reakcjach.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno biorcy, jak i dawcy krwi, do ustawy wprowadzono przepisy zawarte w dodawanym rozdziale 6a „Czuwanie nad bezpieczeństwem krwi i jej składników”, nakładające na jednostki organizacyjne publicznej służby krwi obowiązek zapewnienia możliwości prześledzenia drogi krwi i jej składników od dawcy do biorcy i odwrotnie. Na potrzeby systemu czuwania, który stanowić będzie istotny element systemu zapewnienia jakości, jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą miały obowiązek wdrożyć system umożliwiający identyfikację każdej jednostki i składnika krwi oraz jej ostatecznego przeznaczenia. Każda jednostka składnika krwi zostanie opatrzona etykietą z unikatowym numerem, służącą do śledzenia drogi jednostki krwi lub jej składników, zawierającą podstawowe informacje na temat składników krwi.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl