Rada Ministrów wydała w dniu 25.08.2015r. rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Zaproponowane zmiany dotyczą rozszerzenia działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię i dziedziny pokrewne.
Instytut będzie się zajmował m.in.:
- prowadzeniem badań naukowych w zakresie gerontologii i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność oraz zdrowia publicznego;
- przygotowaniem standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność;
- przygotowaniem standardów kształcenia dla pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;
- kształceniem kadr medycznych w geriatrii.
Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. Pozwoli to opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi.
Reorganizacja Instytutu Reumatologii nie wpłynie na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, ponieważ dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie. Po reorganizacji placówki udzielanie świadczeń zdrowotnych w geriatrii i dziedzinach pokrewnych będzie się odbywało obok świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii.
Źródło:
mz.gov.pl
Komentarze
[ z 4]
Niestety nasze społeczeństwo z dekady na dekadę się starzeje i z każdym rokiem będzie wzrastać zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę geriatryczną, której obecnie w Polsce nie ma. Jeszcze trochę zaczniemy doganiać Niemcy w tej kwestii.
Średni wiek życia ludzi wydłuża się, głównie dzięki medycynie, która co raz lepiej diagnozuje i leczy wiele chorób, niegdyś śmiertelnych. Tym sposobem starsi ludzie chorują na wiele schorzeń jednocześnie i potrzeba ich otoczyć bardziej specjalistyczną opieką niż jest dostępna obecnie. Wesołe jest życie staruszka:D
W Polsce brakuje specjalistów geriatrii, ale też niestety mało lekarzy chce się tym zajmować, bo to bardzo trudna specjalizacja- praca z niejako trudnym pacjentem. Trzeba ludzi zachęcać do tej specjalizacji i stworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii da jednoczenie dobre miejsce do kształcenia. Co raz więcej ludzi będzie potrzebować geriatry, ponieważ interniści nie zawsze sobie radzą z pacjetem w późnej starości. Dobrze, że ktoś to w końcu zauważył.
To jest kolejny kwiatek do znoszonego kożucha. Taż przeciętny oddział internistyczny w rejonie to czysta geriatria, a gros pacjentów w poz to pacjenci de facto geriatryczni. Na tą grupę osób trzeba po prostu trochę więcej grosza, po to aby zapewnić im lepszą opiekę, a niestety tworzenie nowych instytucji i klonowanie specjalizacji nie przysparza środków, ale raczej je pochłania. W naszym kraju nie ma nawet zaczątków instytucjonalnej opieki na ludźmi wiekowymi, niestety. Pozdrawiam.