W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach oraz w Warszawie odbywa się XXXV World Congress of Audiology. Podczas wydarzenia przeprowadzono sesję operacji pokazowych prof. Henryka Skarżyńskiego z zespołem otochirurgów tego ośrodka.
„To jedno z pierwszych osobistych spotkań audiologów, otorynolaryngologów, foniatrów, akustyków i specjalistów dziedzin pokrewnych po pandemicznej przerwie, więc jesteśmy pewni, że to międzynarodowe spotkanie będzie obfitować w nowe pomysły i projekty” – powiedział w poniedziałek prof. Henryk Skarżyński, prezydent tegorocznego Kongresu.
Jak poinformował PAP specjalista, w kongresie uczestniczą światowi eksperci w dziecinie otolaryngologii, audiologii i foniatrii, m.in. prof. Kurt Stephan z Austrii, prezydent International Society of Audiology (ISA), jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie audiologii i prekursor w zastosowaniu badań obiektywnych w procesie dopasowania implantu. „Są też prof. Olivier Sterkers z Francji, światowej sławy chirurg podstawy czaszki, prof. Antonio della Volpe, wybitny otochirurg, dyrektor programu implantów ślimakowych u dzieci i wszczepialnych aparatów słuchowych z Włoch, prof. Manuel Manrique, wybitny otolaryngolog i otochirurg, a także specjalista w zakresie otoneurologii(z Hiszpanii, prof. James W. Hall, jeden z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie obiektywnych badań słuchu z USA oraz kilkuset innych ekspertów ze wszystkich kontynentów” - dodał.
Podczas wydarzenia prof. Henryk Skarżyński wraz ze swym zespołem przeprowadził zabiegi operacyjne, jakie wykonuje się u pacjentów z różnego typu zaburzeniami słuchu i z zastosowaniem różnego rodzaju urządzeń wspomagających słyszenie, w tym implantów słuchowych. Odbyły się zabiegi operacyjnego wszczepienia implantu ślimakowego przez tzw. okienko okrągłe u pacjentów z całkowitą i częściową głuchotą opracowaną przez siebie oryginalną metodą sześciu kroków. Specjalista wykonał też pokazowe operacje wszczepienia implantów ucha środkowego oraz na przewodnictwo kostne, a także operacje ucha środkowego takie jak: ossikuloplastyka (operacja naprawcza łańcucha przewodzących dźwięki kosteczek słuchowych zniszczonych przez proces zapalny czy perlaka) i stapedotomia, zabieg polegający na zastąpieniu nieruchomej kosteczki słuchowej (strzemiączka) przez protezkę i stosowany w leczeniu otosklerozy.
Sesja operacji pokazowych prezentująca współczesne możliwości chirurgicznego leczenia zaburzeń słuchu jest podsumowaniem ponad 40-letniej pracy naukowej i klinicznej prof. Henryka Skarżyńskiego oraz nawiązuje do obchodzonych w tym roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu rocznic związanych z przełomowymi operacjami.
30 lat temu, w 1992 r., prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił implant niesłyszącemu pacjentowi. Ta pionierska operacja stała się pierwszym krokiem w kierunku rozwoju programu leczenia głuchoty w Polsce.
25 lat temu, w 1997 r., prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy na świecie przedstawił w Nowym Jorku nowy program rozszerzający ówczesne wskazania do stosowania implantów ślimakowych w leczeniu tylko całkowitej głuchoty. Zaczął wtedy przeprowadzać regularne operacje u pacjentów z głębokim niedosłuchem pozwalające na zachowanie przedoperacyjnych resztek słuchowych w zakresie niskich częstotliwości po wszczepieniu implantu. Ich wyniki wykazały, że odpowiednie wszczepienie do ucha wewnętrznego elektrody implantu pozwala na zachowanie istniejących resztek słuchowych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Wyniki te zostały przedstawiono w 2000 r. podczas 5. Europejskiej Konferencji Implantów Ślimakowych u Dzieci w Antwerpii oraz w trakcie 4. Kongresu Europejskiej Federacji Towarzystw Oto-Ryno-Laryngologicznych w Berlinie. Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu udowodnili, że podczas implantacji sprawnie funkcjonujący fragment ślimaka nie musi – jak wcześniej podejrzewano – ulec zniszczeniu. Wyniki pozwalały przypuszczać, że możliwe będzie to, co uważano wtedy za nierealne – skuteczne leczenie osób z częściową głuchotą, u których zachowany jest prawidłowy lub socjalnie wydolny słuch w zakresie niskich częstotliwości do 250 Hz, 500 Hz i 1500 Hz.
20 lat temu, w 1990 r., prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego pacjentowi z częściową głuchotą. Wcześniej implanty wszczepiano tylko w przypadkach bardzo głębokiego uszkodzenia słuchu albo całkowitej głuchoty.
Osoby mające kłopoty ze słyszeniem i rozumieniem mowy z powodu uszkodzenia tych części ucha wewnętrznego (ślimaka), które odpowiadają za odbiór dźwięków o wysokich częstotliwościach (tzw. częściowa głuchota, ang. partial deafness treatment , PDT), nie miały szans na podobne leczenie. Zgodnie z obowiązującą wiedzą wprowadzenie do ślimaka elektrody implantu mogło spowodować w nim nieodwracalne uszkodzenia i zaburzyć procesy związane ze słyszeniem, za opisanie których prof. Georg Békésy otrzymał w 1961 r. Nagrodę Nobla.
Kierując się wynikami badań z lat 1997–2000 wskazującymi, że zachowanie resztek słuchowych po wszczepieniu implantu jest możliwe, prof. Henryk Skarżyński zoperował pacjentkę z częściową głuchotą, stosując opracowaną przez siebie procedurę wprowadzania elektrody przez okienko okrągłe. Operacja w 2002 r. była transmitowana na żywo przez internet do wielu ośrodków na świecie. Jak wspomina w wypowiedzi dla PAP, efekty zabiegu były doskonałe. Obecnie tzw. metoda sześciu kroków wg Skarżyńskiego jest stosowana w klinikach otochirurgicznych na całym świecie. Tylko w Światowym Centrum Słuchu przeprowadzono dotychczas 9 tys. operacji z zastosowaniem tej procedury.
Podczas Kongresu odbyła się premiera pełnometrażowego filmu fabularnego „Sonata” w reż. Bartosza Blashke, opowiadający historię Grzegorza Płonki, który jako chłopiec był nieprawidłowo diagnozowany. Dopiero w wieku 13 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Wcześniej podejrzewano autyzm i głębokie upośledzenie umysłowe. Prof. Henryk Skarżyński przyznał, że „wszczepienie Grzegorzowi implantu ślimakowego było jedną z trudniejszych decyzji pomimo, że zoperował już ponad 215 tys. uszu”.
O Grzegorzu Płonce opowiada też film dokumentalny „Moja sonata księżycowa”, który w 2017 r., podczas Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach otrzymał Doroczną Nagrodę Specjalną Radia Kielce „za artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”. Grzegorz Płonka został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. (PAP)
Komentarze
[ z 2]
O ośrodku w Kajetanach mówi się w wielu państwach na całym świecie jeżeli chodzi o operację związane z wadami słuchu. Od lat zagraniczni specjaliści przyjeżdżają do tego miejsca, aby zasięgać wiedzy od polskich lekarzy odnośnie przeprowadzanych zabiegów, które potem mogą przeprowadzać w placówkach, w których pracują. Bardzo dobrze, że na tym wydarzeniu spotkali się specjaliści z różnych dziedzin, którzy wspólnymi siłami są w stanie kompleksowo zająć pacjentem aby jak najszybciej mógł wrócić do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie. Z pewnością przez dwa lata organizowanie takich spotkań było utrudnione, miejmy nadzieję, że to się jednak zmieni.
Miło się czyta informacje na temat tego, że do naszego kraju przyjechali światowej sławy specjaliści, aby czerpać wiedzę oraz inspirację od naszych lekarzy. Takie spotkania zawsze przynoszą każdej, że stron wiele korzyści ponieważ specjaliści mogą wymieniać się ciekawymi doświadczeniami, które następnie mogą wykorzystać w warunkach klinicznych. Medycyna w ostatnich latach zmienia się w znacznym stopniu o czym świadczy wiele przełomowych odkryć czy innowacyjnych operacji. Takie rzeczy mają też miejsce właśnie w Kajetanach, dzięki czemu obywatele naszego kraju mogą liczyć na opiekę na najwyższym poziomie.