Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. PNRL ws. wystawiania recept 65+ i 18-
    W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wszyscy lekarze, niezależnie od miejsca pracy i wykonywania zawodu w ramach umowy z NFZ, powinni posiadać uprawnienie preskrypcyjne w zakresie darmowych leków dla pacjentów powyżej 65. roku życia i poniżej 18. roku życia - czytamy w Stanowisku PNRL w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
  2. NFZ będzie zbierać informacje o datach opisu TK i RM
    Do konsultacji publicznych skierowano projket rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.
  3. Nowe funkcje w aplikacji mZUS dla Lekarza
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową wersję aplikacji mZUS dla Lekarza.
  4. Organizacje pacjentów borykają się z brakiem finansowania. Ten problem dotyczy całego systemu ochrony zdrowia
    Nadmiar biurokracji i chroniczny brak finansowania – to dwie główne bolączki, z którymi borykają się organizacje pacjentów w Polsce. Jak wskazują, można by go rozwiązać np. poprzez utworzenie przy Rzeczniku Praw Pacjentów dedykowanych programów grantowych dla takich podmiotów.
  5. Producenci leków apelują o pilne decyzje i działania rządu
    Opracowanie nowych leków i rozwój produkcji farmaceutycznej w Polsce nie zostały uwzględnione w podziale Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Żaden projekt z tego obszaru nie otrzymał rekomendacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Organizacje branżowe wystosowały apel do Premiera Donalda Tuska w sprawie pomijania bezpieczeństwa lekowego przy wydatkowaniu środków przeznaczonych na wspieranie ważnych dla Polski projektów.
  6. Prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w mObywatelu 2.0
    W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty.
  7. Rezydenci: nie podejmujcie pracy na nowo utworzonych kierunkach lekarskich
    Apelujemy do osób, które zamierzają podjąć pracę na nowo utworzonych kierunkach lekarskich, żeby nie legitymowały nieodpowiedniej jakości kształcenia lekarzy – powiedział w środę przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz.
  8. Ekspert: podwójne palenie zwiększa ryzyko zdrowotne
    Podwójne palenie, czyli sięganie zarówno np. po tradycyjne jak i e-papierosy, zwiększa ryzyko zdrowotne. Użytkownicy tradycyjnych papierosów są czterokrotnie częściej narażeni na zawał niż niepalacze, a u podwójnych palaczy to zagrożenie wzrasta pięciokrotnie - mówił PAP prof. Mateusz Jankowski.
  9. Rekordowa skala odmów szczepień i zachorowań na odrę
    W 2023 r. zanotowało w Polsce ponad 87 tys. odmów zaszczepienia dziecka. Mniejsza liczba szczepień przeciwko chorobom zakaźnym spowodowała, że w pierwszym półroczu tego roku było ponad dziesięciokrotnie więcej zachorowań na odrę niż w tym samym okresie 2023 r.
  10. OZZPiP o zarobkach pielęgniarek i położnych
    Zaledwie 10 proc. pielęgniarek i położnych ma prawo do najwyższego wynagrodzenia, a realnie pobiera je 6 proc. – wskazuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.