Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej pozytywnie ocenia projektowaną zmianę treści art. 6 ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych poprzez zastąpienie kategorii dostępności „w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń,” kategorią „w pełnym zakresie wskazań”.
- Zmiana ta usuwa nieracjonalne związanie kategorii dostępności refundacyjnej z treścią Charakterystyki Produktu Leczniczego, która nie zawsze odzwierciedla aktualny stan wiedzy medycznej w kwestii potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku - czytamy w opublikowanym stanowisku.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie ocenia także projektowaną możliwość wszczynania przez Ministra Zdrowia postępowań w sprawie zmiany decyzji administracyjnej o objęciu refundacją oraz ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla leku w ściśle określonych przypadkach m.in. w razie zagrożenia wystąpienia istotnego ograniczenia dostępności świadczeniobiorców do leków.
Zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Minister Zdrowia, będąc odpowiedzialnym za ochronę zdrowia, powinien mieć narzędzia umożliwiające wpływanie na poziom dostępność leków refundowanych.
Źródło: NIL
Komentarze
[ z 1]
Świetna wiadomość! Zwłaszcza, że istnieje wiele leków, które w charakterystyce produktu leczniczego miały uwzględnione przeznaczenie do leczenia tylko części chorób wobec których w świetle aktualnych badań udało się udowodnić skuteczność danej substancji. Wydawało się niesprawiedliwe, dlaczego pacjenci cierpiący na jedno schorzenie mogą kupować dany lek według zniżki refundacyjnej, natomiast inni mają za niego iścić opłatę całkowitą chociaż również substancja lecznicza jest w przypadku ich przypadłości niezbędna dla osiągnięcia wyzdrowienia bądź remisji. Jawna dyskryminacja jednych pacjentów kosztem drugich nie wydawała się ani zasadną, ani sprawiedliwą. W ostatnim czasie wnoszono postulaty, aby ten stan rzeczy zmienić i jak widać, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Pytanie jeszcze tylko, czy aby na pewno zmiany wejdą w życie, bo jak już nieraz pokazało doświadczenie, nie zawsze to co obiecywane przez polityków, rzeczywiście w praktyce udaje się zrealizować. A jeśli ma wejść w życie ustawa modyfikująca ten niesprawiedliwy stan rzeczy to pytanie kiedy? Ma to znaczenie, tym bardziej, że mówimy o lekach które często przyjmowane są przez pacjentów w sposób przewlekły. Poco więc mieliby wykupywać zapas leków na najbliższe trzy miesiące, jeśli w najbliższym czasie mogłoby się okazać, że zacznie im przysługiwać ustawowa zniżka, a za te same produkty mogliby uiścić znacznie mniejszą opłatę kupując je w cenie ryczałtowej.