W dniach 18-19 listopada w Krakowie odbyła się IX Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2016 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”. Udział w konferencji wzięło ponad pół tysiąca uczestników, w tym najwybitniejsi polscy eksperci. Podczas sesji i debat poruszono wiele ważnych problemów, które należy rozwiązać, by leczenie chorób układu krążenia było jeszcze skuteczniejsze. Obecni byli również decydenci systemu ochrony zdrowia z Ministerstwa Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Program naszej konferencji był niezwykle bogaty. Każdy poruszany temat był bardzo ważny dla zdrowia polskiego pacjenta i...nawet środowiska. Przez te dwa dni udało nam się przedyskutować wiele ważnych dla zdrowia Polaków wątków. Jestem przekonany, że konferencja jest jednym z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń w kraju - podsumował konferencję prof. Piotr Jankowski, kardiolog i organizator konferencji.

Duże zainteresowanie wzbudziła sesja dotycząca diagnostyki i leczenia uzależnienia od tytoniu - jak podkreślali eksperci, rzucenie palenia nie jest procesem łatwym, ale na pewno opłacalnym. Warto podkreślić, że po 12 miesiącach abstynencji nikotynowej o połowę spada ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, a po 10 latach będzie ono podobne, jak u osoby nigdy niepalącej tytoniu.

Kolejnym tematem, który budził wiele kontrowersji był w temat jedzenia mięsa i jego wpływu na ryzyko występowania chorób serca. O tym, czy dieta pozbawiona mięsa jest najlepszą profilaktyką dyskutowali specjaliści. W opozycji stanęli dr n. med. Daniel Śliż i prof. Andrzej Pająk. Dyskusja była niezwykle merytoryczna, ale i ożywiona.

- Badania wykazują, że eliminacja mięsa daje najlepsze efekty zdrowotne i jest korzystną dla serca, a kluczem do zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Nawet po odrzuceniu mięsa w diecie jest możliwe dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych - podkreślał dr n. med. Daniel Śliż. Z kolei prof. Pająk wskazywał, że zupełna eliminacja mięsa jest nieuzasadniona przekonującymi badaniami, a korzyści wynikające ze stosowania diety wegetariańskiej nie są w pełni udowodnione.

Istotnym z punktu widzenia profilaktyki był temat sportu w życiu Polaków. Specjaliści zadali sobie pytanie - czy sport warto promować oraz czy sport na pewno jest zdrowy? Zostały także zaprezentowane wyniki badań dotyczące aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i młodych Polaków. Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas podkreślał rolę profilaktyki i mądrego planowania zawartą również w ministerialnych programach zdrowotnych, których idea powinna być realizowana pozaresortowo, czyli poprzez efektywną współpracę między ministerstwami.

- Nie chcemy być strażakami, nie chcemy tylko gasić pożarów, chcemy budować system ochrony zdrowia, który przewiduje i zaspokaja potrzeby zdrowotne Polaków. Medycyna musi być szyta na miare i oparta na polskich danych i dzięki Narodowemu Programowi Zdrowia będzie - to w końcu możliwe - mówił podczas swojego wystąpienia Jarosław Pinkas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Mówiąc o profilaktyce i sporcie warto wspomnieć, że w sobotę, 19 listopada na starcie III Porannego Biegu Po Plantach Krakowskich, który jest społeczną akcją realizowaną przy kongresie, uczestnicy pokonali dystans 4 km. Wszyscy podkreślali, że najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna, wtedy ma ona największy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Po raz pierwszy w Porannym Biegu uczestniczyli parlamentarzyści.

Ciekawa również okazała się być debata: „Organizacja opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w Polsce” na której prof. Jankowski prezentował najnowsze dane epidemiologiczne dotyczące chorób układu krążenia. Bardzo ważnym tematem dla pacjentów kardiologicznych jest wprowadzenie tzw. pakietu zawałowego. Udział w dyskusji wzięli decydenci: Krzysztof Łanda - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP, Maciej Miłkowski - Zastępca Prezesa NFZ, Wojciech Matusewicz – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Gabriela Sujkowska – Dyrektor Wydziału Taryfikacji, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Oczywiście nie zabrakło merytorycznego głosu wybitnych kardiologów m.in. prof. Piotra Hoffmana - Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Mariusza Gąsiora - Śląskie Centrum Zdrowia Serca, prof. Jarosława Kaźmierczaka - konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, prof. Grzegorza Opolskiego - Kierownika Kliniki Kardiologii z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego.

- Dane epidemiologiczne, które pokazał prof. Jankowski są przerażające. Tak niewiele osób bowiem w Polsce ceni sobie własne zdrowie i życie. Ale to się powoli zmienia, rośnie świadomość społeczna, przepływ informacji jest lepszy, ludzie się edukują. Nie chcemy, by polski system ochrony zdrowia pozostawał na końcu wszelkich rankingów oceniających jakość i wydolność systemów ochrony zdrowia w różnych krajach. Planujemy generalne zwiększenie środków finansowych na ochronę zdrowia, to również wymusi zwiększenie nakładów w kardiologii. Ale najpierw musimy uszczelnić koszyk świadczeń gwarantowanych. Powiem wyraźnie, że kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli pakiet zawałowy, może wejść w życie już 1 stycznia 2017 - powiedział Min. Krzysztof Łanda.

- Ja sobie nie wyobrażam, żeby kompleksowa opieka pozawałowa nie zaczęła działać od 1 stycznia 2017 roku. Projekt jest dobrze przygotowany i został już wyceniony, może wchodzić w życie. Nie wyobrażam sobie, żeby pacjenci nadal musieli czekać na kolejną wizytę kardiologiczną 5 miesięcy. Rehabilitacja kardiologiczna musi się rozpoczynać najpóźniej w drugim tygodniu po zawale serca. Jestesmy w cywilizowanym kraju i te zasady opieki nad pacjentem nie mogą być gorsze niż w innych krajach - dodawał Wojciech Matusewicz, Prezes AOTMiT.

- Zaprosiliśmy do współpracy grono kardiologów, którzy, mam nadzieję pomogą nam określić, które schorzenia będą wymagały opieki kompleksowej. Muszę przyznać, że współpraca z kardiologami okazała się precyzyjna i skuteczna. Kardiologia była i wciąż jest najjaśniejszą gwiazdą w polskiej medycynie - podkreślał Min. Łanda.

- I mamy nadzieję, że po wejściu w życie pakietu zawałowego i jego odpowiedniej wycenie i organizacji, taką gwiazdą kardiologia będzie mogła pozostać - podsumował prof. Opolski.

INFOMACJA PRASOWA