W dniach 18-19 listopada w Krakowie odbędzie się IX Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2016 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”. Udział w wydarzeniu weźmie ponad 500 specjalistów z Polski, którzy będą dyskutować o najnowszych badaniach epidemiologicznych i problemach, jakie należy przezwyciężyć, by skutecznie leczyć Polaków. Konferencja będzie miała miejsce w Hotelu Holiday Inn w Krakowie przy ul. Wielopole 4.

Kardiologia prewencyjna 2016 to spotkania multidyscyplinarne, na które zaproszono nie tylko kardiologów, ale także internistów i lekarzy rodzinnych oraz profesjonalistów z innych dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu, m.in. psychologów.

Udział w Konferencji zapowiedzieli najlepsi polscy wykładowcy i najwybitniejsi eksperci. W programie znajdziemy nie tylko bardzo specjalistyczne i medyczne tematy skierowane do lekarzy, ale również tematy ważne z perspektywy zdrowia publicznego oraz pacjentów, takie jak np.: diagnostyka i leczenie uzależnienia od tytoniu czy wpływ zanieczyszczeń środowiska na ryzyko występowania chorób układu krążenia. Wybitni eksperci będą starać się odpowiedzieć na pytanie, czy warto szeroko promować uprawianie sportu wyczynowego oraz, czy należy unikać jedzenia mięsa i wędlin. Przedstawione też będą nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także wyniki najnowszych badań epidemiologicznych.

W programie konferencji znajdują się zarówno sesje edukacyjne dla lekarzy, jak i debaty poświęcone najważniejszym problemom współczesnej polskiej medycyny i kardiologii, w tym debaty dotyczące organizacji opieki medycznej nad pacjentami z chorobami układu krążenia. Ponadto, debaty poświęcone zanieczyszczeniu środowiska atmosferycznego i metodom radzenia sobie z tym problemem. Kolejna ciekawa debata poświęcona będzie suplementom diety, w tym korzyściom i zagrożeniom wynikającym z ich szerokiej promocji w mediach - wylicza Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji prof. Piotr Jankowski z Collegium Medicum UJ.

W konferencji udział wezmą nie tylko wybitni lekarze, ale także goście specjalni.

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Charalambos Vlachopoulos z Grecji, prezydent Europejskiego Towarzystwa Naukowego ARTERY, który będzie mówił o znaczeniu biomarkerów w medycynie. Natomiast w kolejnych debatach poświęconym najważniejszym problemom w polskiej ochronie zdrowia będą brać udział, poza najwybitniejszymi ekspertami medycznymi, również przedstawiciele ministerstw oraz agencji i urzędów centralnych. Należy wymienić tutaj Pana Jarosława Pinkasa, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pana Krzysztofa Łandę, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pana Prezesa Macieja Miłkowskiego z NFZ, Marka Posobkiewicza, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także prezesa AOTMiT Pana Wojciecha Matusewicza - zapowiada prof. Jankowski.

Jak podkreśla prof. Jankowski w czasie konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań, na które kardiolodzy i środowisko medyczne czeka od dawna. Będą to m.in. dane pokazujące związek między jakością powietrza, a występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego w aglomeracji śląskiej. Poza tym warto wspomnieć o badaniach aktywności fizycznej u polskich dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Po raz pierwszy będą prezentowane oryginalne dane dotyczących liczby Polaków chorujących na cukrzycę. Prezentowane będą także wyniki badań oceniających zmiany aktywności fizycznej Polaków. Wreszcie po raz pierwszy będą prezentowane wyniki badań dotyczących jakości opieki nad pacjentami z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia.

Kolejnym ważnym elementem konferencji, ale tym razem praktycznym, jest III Bieg Po Plantach Krakowskich. Wczesnym rankiem w sobotę 19 listopada o godz. 7.00 zapraszamy wszystkich do udziału w biegu na dystansie 4 km.

Bieg jest przeznaczony nie tylko dla uczestników konferencji, ale dla wszystkich Polaków chcących poprawić kondycję i uniknąć wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Wśród uczestników biegu w poprzednich latach byli zarówno wykładowcy, jak i uczestnicy konferencji, ale również osoby zupełnie niezwiązane z konferencją. Osoby, które lubią aktywny tryb życia i dbają o swoje zdrowie. Podkreślamy, że w aktywności fizycznej ważna jest systematyczność i że niezależnie od warunków pogodowych warto się ruszać. Jeśli ktoś jeszcze nie biega, może przyjść i przemaszerować z nami ten dystans lub przejechać go na rowerze - zachęca prof. Piotr Jankowski.


Kompletny program dostępny jest na stronie: kardiologiaprewencyjna.eu