Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w listopadzie br. do swojego repertuary zabiegów okulistycznych wprowadziła nowy standard przeszczepów, przeprowadzając pierwsze zabiegi metodą DMEK, jako jedna z dwóch pierwszych klinik w Polsce i pierwsza w Warszawie.
Jak poinformowano na stronie internetowej WIM, w metodzie DMEK przeszczepia się komórki śródbłonka wraz z błoną podstawną zwaną błoną Descemeta. Grubość przeszczepu w tym przypadku nie jest większa niż 10-15 um. Ryzyko odrzutu w tym przypadku praktycznie nie istnieje.
Nowa metoda przeszczepu komórek śródbłonka umożliwia kwalifikacje do zabiegu na wcześniejszym etapie rozwoju niewydolności komórek śródbłonka w dystrofii Fuchsa, dystrofii polimorficznej tylnej czy jatrogennych uszkodzeniach związanych z operacjami wewnątrzgałkowymi.
Przeszczep metodą DMEK pozwala uzyskać lepsze wyniki ostrości wzroku, szybszą rehabilitację i niższy odsetek odrzutu przeszczepu w porównaniu do przeprowadzanej do tej pory keratoplastyki tylnej typu DSAEK.
Komentarze
[ z 2]
W ostatnim czasie w polskiej okulistyce dzieje się bardzo dużo dobrych zmian. Powstają nowe ośrodki, specjaliści przeprowadzają coraz to bardziej zaawansowane i innowacyjne zabiegi, które w znacznym stopniu poprawiają jakość życia pacjentów. W ostatnim czasie coraz więcej osób ma problem ze wzrokiem, co jest spowodowane różnymi czynnikami. Zapewne jest to także związane z tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, a wraz z wiekiem jak wiemy zwiększa się liczba schorzeń, także dotyczących narządu wzroku.
Ostatni akapit artykułu pokazuje, że wraz z rozwojem nauki, również w dziedzinie medycyny liczba powikłań jest mniejsza, a powrót do zdrowia dużo szybszy. Zarówno dla pacjenta, a także dla systemu ochrony zdrowia jest to korzystna sytuacja, co oczywiście trzeba brać pod uwagę. Każdego roku przeprowadza się w naszym kraju bardzo dużą liczbę operacji okulistycznych.