8 stycznia 2021 roku e-skierowanie zastąpiło tradycyjne papierowe dokumenty. Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów. Wzrosła liczba podmiotów leczniczych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania. W porównaniu z początkiem stycznia jest ich o 20 proc. więcej - poinformowało Centrum e-Zdrowia.
Od momentu uruchomienia systemu w Polsce lekarze wystawili ponad 7,8 mln elektronicznych skierowań. Zaletą e-skierowań jest to, że nie mają one ściśle określonej daty ważności, dzięki temu mogą zostać zrealizowane przez pacjenta w dowolnym terminie, o ile istnieją wskazania do przeprowadzenia diagnostyki lub terapii.
- Po pierwszym miesiącu funkcjonowania e-skierowania widzimy, że kolejna cyfrowa usługa została w Polsce dobrze przyjęta. W styczniu 2021 r. lekarze wystawiali średnio dziennie ponad 3 razy więcej e-skierowań niż w grudniu ubiegłego roku. Ponadto do systemu e-zdrowie (P1) dynamicznie dołączają nowe podmioty, które prawdopodobnie z powodu sytuacji pandemicznej, nie zrobiły tego wcześniej. To dla nas sygnał, że e-skierowania są pożądaną usługą i niosą realne korzyści dla placówek medycznych i pacjentów. Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość zamawiana e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta dla osób chorych przewlekle oraz centralną e-rejestrację – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Więcej podmiotów gotowych do realizacji e-skierowań
E-skierowanie wystawia obecnie 74 proc. placówek medycznych, a 63 proc. jest gotowych do ich realizowania. W porównaniu z ubiegłym miesiącem, placówek, w których pacjenci mogą skorzystać z udogodnień e-skierowania jest o 20 proc. więcej. Dzięki temu cały proces kierowania pacjenta na dalsze leczenie, od momentu wystawienia do momentu realizacji e-skierowania, może odbyć się zdalnie, np. poprzez kontakt telefoniczny.
Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). Tylko 4 województwa są poniżej średniej ogólnokrajowej. Regiony, w których do e-skierowania jest gotowych mniej niż 70 proc. placówek to: śląskie (69,8 proc.), pomorskie (69,8 proc.), łódzkie (67,6 proc.) i zachodniopomorskie (66,5 proc.).
.... ZOBACZ RÓWNIEŻ: |
Elektroniczne skierowanie wystawiło 76 tys. pracowników medycznych, najwięcej ― lekarzy, choć w tym zestawieniu są również pielęgniarki, lekarze dentyści czy nawet felczerzy. W porównaniu z początkiem stycznia, liczba pracowników wystawiających e-skierowania wzrosła o ponad 33 tys.
35 proc. wszystkich e-skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat.
Najczęściej e-skierowania są wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej.
Komentarze
[ z 0]