Niemal co piąta osoba z dentofobią boryka się z depresją - wynika z badań zaprezentowanych w końcu marca 2014 r. podczas 43. Dorocznego Kongresu American Association for Dental Research w West Virginia University.
Badanie „Behavioral Risk Factor Surveillance System Survey" zrealizowano w oparciu o telefoniczne rozmowy przeprowadzone z 77 tys. osób, które nie chodzą do dentysty, bo boją się bólu. W ankiecie brała udział taka sama grupa mężczyzn i kobiet.
Spośród uczestników ankietowego badania 13,4 proc. osób odczuwało lęki, 16,7 proc. - depresję. Problemy te wynikają z jednej strony z obaw przed wizytą u dentysty, które z roku na rok nawarstwiają się, ze względu na coraz gorszy stan uzębienia, z drugiej strony stan psychiczny pogarsza się z powodu problemów wynikających z obaw przed kontaktami z innymi ludźmi. Jest to zrozumiałe, gdyż okazuje się, że 5,7 proc. ankietowanych osób stroniących przed dentystą nie miało ani jednego zęba, a niemal każda miała widoczne ubytki.
Analiza pokazała, że wśród osób bezzębnych nasilone lęki występują o 39,8 proc. częściej niż u osób, które nie mają żadnych problemów z zębami. U tych pierwszych depresja zdarza się częściej o 41,4 proc., a depresja połączona z nasilonymi lękami - o 26,0 proc.
Źródło: www.infodent24.pl
Komentarze
[ z 0]