Klinika "Budzik dla dorosłych", działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie jest już po remoncie i będzie mogła jednocześnie leczyć 15 pacjentów.
Jak poinformował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, klinika wzbogaciła się o 7 dodatkowych łóżek, jednak aby pacjenci mogli z nich skorzystać, w budynku musiała powstać m.in. nowoczesna winda.
Rozbudowa "Budzika dla dorosłych" kosztowała pół miliona, które przekazała Fundacja „Akogo?". 10 października prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik Katedry Neurologii i Neurochirurgii na Wydziale Lekarskim UWM oraz Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo? podczas konferencji prasowej powiadomili media, że olsztyński Budzik już jest po remoncie i lada dzień przyjmie nowych pacjentów.
Do olsztyńskiego „Budzika" trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Na takich pacjentów czeka obecnie 15 łóżek. Klinika „Budzik dla dorosłych" dysponuje nowoczesnym sprzętem światowej klasy; ma m.in. tzw. cyber-oko, system, który służy do zbadania, czy pacjent posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Pomaga nie tylko zdiagnozować pacjenta, ale także nawiązać z nim kontakt. W terapii pomaga także sprzęt do rezonansu magnetycznego - okulary i słuchawki.
>>>ZOBACZ TEŻ: Wzrasta liczba udarów
Od 2017 r., czyli od początku działalności, olsztyński „Budzik dla dorosłych" przyjął 29 pacjentów.
- To niewiele, ale trzeba podkreślić, że praca z takimi osobami jest długoterminowa, Nie zawsze nam się udaje, gdyż pacjenci mogą mieć na tyle duże uszkodzenie mózgu, że trudno ich wybudzić. Do tej pory wybudziło się 17 osób, co daje nam 59% skuteczności. Bardzo nas to cieszy – poinformował prof. Maksymowicz.
Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Komentarze
[ z 0]