28 grudnia 2023 r. w Szpitalu Miejskim w Olsztynie zostały przeprowadzone pierwsze operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. To ogromna szansa dla pacjentek chorujących na raka endometrium, leczenia przebiegającego na najwyższym poziomie.
Szpital poinformował, że zabiegi polegały na usunięciu macicy, u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy.
- Zabieg z użyciem robota da Vinci ma wiele korzyści dla pacjentek, takich jak: mniejszy uraz tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji i powikłań, krótszy czas hospitalizacji i szybsze gojenie się ran. Ponadto, robot da Vinci zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego, dzięki trójwymiarowemu obrazowi i 10-krotnemu powiększeniu. Taka metoda pozwala na dokładniejsze usunięcie zmian nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek - tłumaczy dr n. med. Maciej Żukowski.
Od 28 grudnia w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie leczenie raka trzonu macicy z zastosowaniem robota da Vinci stało się standardem operacyjnym, refundowanym przez NFZ.
Dwie pierwsze pacjentki operowane w olsztyńskiej placówce miały 65 i 66 lat. Operacje trwały niecałą godzinę, a obie pacjentki czują się dobrze.
Jak dotąd w województwie warmińsko-mazurskim przy użyciu robota wykonywano tylko operacje urologiczne.
Komentarze
[ z 0]