Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery. Leczenie przy ich użyciu jest szybsze i skuteczniejsze niż dotychczasowymi metodami, a także bardziej komfortowe dla pacjentów.

- Cieszymy się że dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia mogliśmy włączyć do codziennej praktyki szpitalnej nowoczesną aparaturę laserową i nowoczesne metody leczenia – mów dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala.

Ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa otrzymał Szpital Dziecięcy w Olsztynie w ramach tzw. „specustawy” na zakup sprzętu medycznego na potrzeby Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej (zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych) oraz Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej (aparat usg i laser biostymulujący).

Zastosowanie laserów w leczeniu chorób jest coraz powszechniejsze. W olsztyńskim szpitalu dotychczas wykorzystywano lasery w okulistyce do leczenia retinopatii wcześniaczej oraz w rehabilitacji i w poradni chirurgicznej do leczenia powierzchownych zmian skórnych. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, wprowadzono od 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się o: laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy i laser CO2. Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej otrzymał laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT).


Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie