W ciągu ostatniego miesiąca w Klinice Chirurgii Onkologicznej SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie kierowanej przez prof. Dariusza Zadrożnego wykonano dwie operacje TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision), które jak dotychczas są pierwszymi zabiegami chirurgii kolorektalnej na terenie Warmii i Mazur.
TaTME to nowatorska technika chirurgiczna służąca do operacji pacjentów z niskimi, tzn. umiejscowionymi nad zwieraczami odbytu, guzami nowotworowymi odbytnicy. Do tej pory wszystkich chorych z tego typu schorzeniem kwalifikowało się do brzuszno–kroczowego wycięcia odbytnicy z odbytem, co skutkowało tym, że wszyscy chorzy zostawali z wyłonionym sztucznym odbytem wszytym w powłoki brzuszne do końca życia. Dzięki tej innowacyjnej technice około 30 % chorych z niskimi guzami odbytnicy ma szanse na życie w komforcie związanym z brakiem sztucznego odbytu na brzuchu oraz brakiem powikłań po klasycznej operacji (np. zaburzeń w oddawaniu moczu).
W ciągu ostatniego miesiąca w Poliklinice Olsztyńskiej wykonano dwie tego typu operacje. Zespół operacyjny składał się z 4 chirurgów, 2 instrumentariuszek operacyjnych, 2 instrumentariuszek pomocniczych oraz zespołu anestezjologicznego. Całość logistyczną koordynowała mgr Stella Kisielewska, oddziałowa bloku operacyjnego.
Do operacji użyto dwa zestawy laparoskopowe. Potrzebny był do tego również specjalny port instalowany w odbyt, dzięki któremu możliwa jest praca w tej przestrzeni z użyciem narzędzi laparoskopowych. Pomocne także było narzędzie oceniające stan ukrwienia jelita – laparoskop wyposażony w źródło światła podczerwonego, wzbudzającego fluorescencję specjalnego barwnika podawanego dożylnie choremu w trakcie operacji – zieleń indocyjaninowa.
Jeden z zespołów wykonywał etap „brzuszny” czyli standardową laparoskopową resekcję odbytnicy – operację, którą standardowo z powodzeniem wykonujemy od około 3 lat. Drugi zespół w tym samym czasie wykonywał etap „kroczowy” z użyciem tzw. gelportu od strony odbytu. W pewnym etapie operacji następowało spotkanie chirurgiczne obu zespołów – tym momentem było przecięcie otrzewnej ściennej pokrywającej miednicę mniejszą.
Zespół z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Olsztyńskiej Polikliniki szkolił się wcześniej z przeprowadzania wideoskopowej metody TaTME w Dolnośląskim Centrum Onkologii w Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego, kierowanym przez prof. Marka Bębenka.
Komentarze
[ z 0]