Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał finansowanie projektu pn. „Okosmart – Aplikacja do rozpoznawania chorób siatkówki” w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Projekt jest finansowany z budżetu Państwa – Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wnioskowana kwota projektu wynosi 1 159 933,50 PLN. Projekt będzie realizowany przez 24 miesiące w latach 2023-2025.

W projekcie wezmą udział następujące ośrodki: Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jako ośrodek kliniczny, Politechnika Lubelska w zakresie informatycznym oraz Department of Ophthalmology, University Hospital Alcala de Henares w Madrycie, jako ośrodek kliniczny.

Projekt, mający multidyscyplinarny i międzynarodowy charakter, jest odpowiedzią na założenia programu Nauka dla Społeczeństwa II łącząc zagadnienia będące wyzwaniem systemu ochrony zdrowia w obszarze nauk medycznych (specjalistycznej diagnostyki okulistycznej) z praktycznymi aspektami zastosowania informatyki technicznej.

W ramach projektu zaplanowane jest stworzenie aplikacji OKOSMART umożliwiającej postawienie szybkiej wstępnej diagnozy choroby siatkówki na podstawie obrazu badania optycznej koherentnej tomografii (OCT). Aplikacja ta będzie wykorzystywana jako narzędzie w praktyce klinicznej przez okulistów w poradniach rejonowych oraz optometrystów celem prowadzenia badań przesiewowych w wykrywaniu chorób siatkówki.

W celu stworzenia aplikacji zostaną wykorzystane zasoby bibliotek zdjęć OCT pacjentów z chorobami siatkówki centralnej dwu klinik okulistycznych – z Lublina i Madrytu, co pozwoli na zaprojektowanie algorytmu sztucznej inteligencji oraz opracowanie aplikacji przez zespół informatyków. Zostanie rozpowszechniona wiedza na temat aplikacji OKOSMART wśród okulistów, optometrystów i społeczeństwa. Na bazie rezultatów projektu powstaną również publikacje naukowe.

Projekt został przygotowany przez zespół badawczy z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w szczególności Pana prof. dr hab. n. med. dr h. c. Roberta Rejdaka i Panią prof. dr hab. n. med. Katarzynę Nowomiejską.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie