Eksperci z całej Polski podsumowali stan obecny i podzielili się przewidywaniami na przyszłość. O przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) dyskutowano na konferencji zorganizowanej Katedrę i Klinikę Kardiologii UMW. Spotkanie, współorganizowane przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny, odbyło się 23 czerwca 2016r.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przezskórna implantacja zastawki aortalnej (TAVI) jest skuteczną i relatywnie bezpieczną metodą leczenia pacjentów w starszym wieku oraz tych, u których wykonanie klasycznej operacji wiązałoby się z ryzykiem zwiększonych powikłań.

Prof. Andrzej Mysiak, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii podkreślił obecność na sali znakomitych ekspertów m.in. prof. Adama Witkowskiego - jednego z koordynatorów w Polsce kampanii społecznej na rzecz upowszechniania tego rodzaju zabiegów, realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK) - jak również kardiochirurgów prof. Marka Jasińskiego i dr. Michała Zembali. Dzięki tak wszechstronnemu gronu - możliwe było - zdaniem prof. Mysiaka - przedstawienie wszystkich aspektów TAVI.

Skuteczne zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej, wykonywane są w Europie od 2002 r. Na całym świecie tą metodą wszczepiono już ponad 200 tys. zastawek. Średnia w niektórych krajach europejskich wynosi od 50 do 60 zabiegów na milion osób rocznie, a w Niemczech nawet ponad 100. Eksperci wskazywali, że w Polsce, w której w ciągu roku wykonuje się tylko 670 zabiegów, a więc 12 na milion osób, powinno nastąpić zwiększenie ich liczby do około 2000 zabiegów rocznie, przy uwzględnieniu obecnych potrzeb wynikających również ze starzenia społeczeństwa. Na razie w tej statystyce jesteśmy na szarym końcu.

W trakcie wystąpień i dyskusji, w której brali również udział przeprowadzający te zabiegi w Katedrze Klinice Kardiologii od 2012 r. dr hab. W. Kuliczkowski i dr hab. M. Protasiewicz podkreślono, że implantowanie zastawek aortalnych metodą TAVI, stanowi realną nadzieję dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do standardowej operacji. Jednocześnie omawiano kwalifikowanie pacjentów do zabiegów TAVI, które powinno w każdym wypadku uwzględniać opinie kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i specjalistów innych dziedzin, aby efekty tego rodzaju postępowania były jak najlepsze i obarczone jak najmniejszą liczbą powikłań.

W dyskusji zabrał głos również zastępca dyr. USK ds. lecznictwa dr Bogusław Beck oraz rzecznik Dolnośląskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska, którzy deklarowali pełne wsparcie w ramach dostępnych środków organizacyjnych i finansowych.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na kampanię “Stawka to Życie. Zastawka to Życie”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat leczenia zwężenia zastawki aortalnej metodą TAVI – zabiegu, do którego dostęp w Polsce, jak wykazano, jest bardzo ograniczony.


Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu